Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

 

 

Švietimo ir mokslo ministerija konstatuoja savo vedamos politikos pasekmes (9)

2012 Rugpjūčio 1d.

Liepos 30 d. švietimo ir mokslo viceministras Vaidas Bacys pareiškė, kad per artimiausius dvejus metus iš darbo bus atleista per 5000 mokytojų ir uždaryta apie 300 mokyklų. Tokie šalies švietimo vadovų pareiškimai 2012–2013 m. m. išvakarėse atsirado neatsitiktinai: norom ar nenorom Švietimo ir mokslo ministerijos vadovai prieš rinkimus priversti viešai įvardinti, kas laukia liberalizmo principais tvarkomo Lietuvos švietimo.

Masinį mokytojų atleidimą ir mokyklų uždarinėjimą lydi ir kitos, kol kas garsiai neįvardijamos švietimo bėdos: draskomas mokyklų tinklas, vis labiau senstantys mokytojai, didėjantis jų socialinis nesaugumas dėl diskriminacinės darbo apmokėjimo tvarkos, mokytojų kūrybiškumą žlugdantis popierizmas, neefektyvi kvalifikacijos tobulinimo tvarka ir kt. Visa tai lemia, kad daugelyje Lietuvos mokyklų prastėja ugdymo kokybė, tai patvirtina tarptautinių tyrimų rezultatai, mažėja vidurinio ugdymo prieinamumas kaimuose ir mažuose miesteliuose gyvenantiems vaikams, nes gimnazijos vis labiau „tolsta“ nuo mokinio.

Švietimo ir mokslo ministerijos vadovų išsakytos prognozės skamba ciniškai, nes per ketverius jų vadovavimo metus nebuvo imtasi jokių bent kiek efektyvesnių priemonių, kurios galėjo pagerinti mokinių ugdymo kokybę bei mokytojų darbo sąlygas, taip pat užtikrinti mokytojų darbo krūvį, atveriant mokyklų duris suaugusiems, ką nuolat ragina padaryti Europos komisija. 

Nebuvo atsižvelgta į daugelį konstruktyvių Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pateiktų pasiūlymų, galėjusių pakeisti esamą situaciją į gerąją pusę. Vienas iš Vyriausybės narių, švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius nevykdė net savo paties duotų pažadų – sudaryti sąlygas didelį stažą turintiems mokytojams išeiti į išankstinę pensiją, kasmet didinti mokytojų atlyginimą, kad jis taptų ne mažiau kaip 20 proc. didesnis už šalies vidutinį mėnesinį darbo užmokestį, sukurti prielaidas, kad mokytojo profesiją pasirinktų vis daugiau jaunų žmonių.

Lietuvos švietimą į aklavietę vedantys dabartiniai ministerijos vadovai nebūtų pasukę šunkeliais, jei būtų nuosekliai ir konstruktyviai bendradarbiavę su pedagogų interesams atstovaujančiomis profesinėmis sąjungomis, kitomis mokytojų bei mokyklų vadovų asociacijomis. Deja, Vakarų Europoje gilias tradicijas turinčio ir racionaliai švietimo problemas padedančio spręsti socialinio dialogo ministro G. Steponavičiaus aplinka nenumato ir savo paruoštame Valstybės švietimo 2013–2022 m. strategijos projekte. 

Nesikeičiant valstybės švietimo politikai, neišvengiamai ne tik bus uždaryta trečdalis mokyklų ir bedarbių gretas papildys kas šeštas mokytojas – atitolusios nuo vaikų gyvenamosios vietos mokyklos gali nebesulaukti dar daugiau mokinių. Tai veda prie visiškų beraščių kartos atsiradimo.

LŠPS informacija
Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *
Komentarai:
2012-08-14 10:10:15 | Liepai

Na ir jau visiškai keisti į diskusijos pabaigą tapo Liepos kaltinimai ir profsąjungai , ir oponentui... Deja, bet taip atsiskleidžia mokytojų lygis... Noris tik pasakų formules ir patarlių moralus bepriminti : "Veidrodėli, veidrodėli, pasakyk, ar ne aš...?" bei "Juokiasi puodas, kad katilas juodas"... Teisingai rašė M.Fullan (kn. "Pokyčių jėgos") ir ANDY HARGREAVES (kn.„KEIČIASI MOKYTOJAI, KEIČIASI LAIKAI“) - kol nesikeičia mokytojų mąstymas, tol nesikeičia nei mokiniai, nei tvarka valstybėse, nei visuomenės...

2012-08-13 11:24:41 | Liepa

Na, dėl rašybos klaidų atsiprašau, bet Jūs pataisykite ir savąsias. Nereikia man moralizuoti, aiškinti elementarių dalykų apie politikos ir visuomenės dermę- manau tai Jūsų požiūris primityvus ir neobjektyvus. Kaip supratau- Jums pikčiausia, kad kažkas uždirba daugiau "už tą patį darbą" ir dar kelia problemas, kurios Jums nesuprantamos. Jūsų rašiniai pikti ir įžeidūs, matyt atstovaujat tą visuomenės dalį, kuri viskuo nepatenkinta ir daugiausiai dėl to kaltina valdžią. Gal laikas atsigręžti į save? Viso geriausio ir gražios likusios vasaros. Pailsėkit.

2012-08-12 11:15:39 | Liepai-eilinIAI moky

Liepa, mano manymu, didžiausia nesėkmė Lietuvos švietime yra mokyklos (ir neorom-nenorom - visų švietimiečių) atskyrimas nuo politikos. Mat, valstybėje NĖRA sričių, kurios nepriklausomos nuo politikų veiksmų (o YPAČ - Lietuvoj !), o mokytojams ir daugeliui piliečių vis dar - deja - atrodo, kad kalbėjimasis su politinėmis partijomis (t.y. tais, nuo kurių sprendimų iš esmės viskas priklauso) yra kažkoks totalus blogis ! Mokytoja, argi nesuvokiate, kad socialinis dialogas (t.y. bendravimas ir bendradarbiavimas) neįmanonomas be kalbėjimosi, susitarimų ? Mokytoja, nebūkite atsilikusio, primityvaus mąstymo pavyzys, - juk jūs mokote vaikus, konsultuojate jų tėvus ! Lietuviams kaip tik derėrų kuo plačiau aiškinti, kad ir pačios partijos, ir piliečių organizacijos turi ieškoti sutarimo, tartis dėl bendrų reikalų, o piliečiai turi labai atidžiai ir kritiškai DALYVAUTI politikoje, žinoti, kas yra kas, kas ką veikia, kaip įgyvendina susitarimus, pateisina jų lūkesčius. Čia PS yra nepakeičiamos. Priešingu atveju, atskirtis tarp valdžios irvalstybės gyventojų tik didės. Kadangi nesate MANO KLIENTĖ (esu paprasta mokytoja - tik iš mažėjančios mokyklos ir uždirbanti dvigubai mažiau už tą patį darbą ;), dar kartą primygtinai kartoju: nesusigaudote daugelyje dalykų, jūsų pretenzijos nepagrįstos, rimtų argumentų neturite, - lavinkitės ir švieskitės pati. Ir savo rašytinę kalbą tobulinkite (trumpame tekstuke net 3 grubios klaidos...:) Sėkmės, miela kolege :)

2012-08-11 21:46:11 | Liepa

Labai paprasta kabintis už uždarinėjamų mokyklų ir kvalifikacijos reikalų, nors kiekvienam realiai mąstančiam aišku, kad tas mokyklas tikrai reikia ( kai kurias net būtina) uždaryti, o mokytojų darbo kokybė tikrai neblizga. Na, algą aš gaunu tokią kokią užsidirbu ir niekad neneigiau, kad savalaikis streikas mokytojams buvo naudingas. Tačiau kaip gi sekasi tartis toliau dėl tada suderėtų dalykų? Tyla. Oi, atsiprašau, kai pas mus buvo PS berods teisininkas, tai pasakė, kad dabar ne laikas ir t.t. Senolių patirtis sako, ruošk roges vasarą- t.y. aš tikiuosi aiškių perspektyvinių planų- kaip bus gerinamos realios mokytojų darbo sąlygos, kai matysis ekonomikos kylimas, o ne deramasi dėl kažkokių 18 val., kurios daugeliui rimtų mokyklų visai neaktualios. Šiaip esu pakankamai aktyvi ir domiuosi visomis švietimo naujienomis, skaitau daug ir įvairių straipsnių, tad nereikia pasakoti apie pasaulinę praktiką, kaip PS bendradarbiauja su politikais- šiuo atveju labai jau baltais siūlais viskas siūta. Kažkaip keistai skamba kaltinimai nesusigaudymu, ypač kaip jums rašo tiesioginiai jūsų klientai. Kadangi kritikos nepripažįstat(bet gerai mokat suskaičiuoti kitų algas ir net žinot, kas padėjo jas pakelti:)) daugiau jums nemalonių komentarų nerašysiu. Ateis "geroji valdžia", kuri labai sutaria su mūsų PS ir pradėsime gyventi rojuje, nors man, eiliniai mokytojai, per pastaruosius ketverius metus gyvenimas ne tik, kad nepablogėjo, bet dar ir pagerėjo. Bet čia tik mano nuomonė- žmogaus, kuris nemato visumos.:))))

2012-08-10 12:14:00 | Liepai

O kokie reikalavimai, jūsų nuomone, būtų aktualūs švietimo darbuotojams ? švietimo kokybės kėlimo iš idėjos/be atlygio prievolių didinimas ? dar spartesnis mokyklų uždarinėjimas ? siūlykite, kelkite, jei esate PS narė, - kas gi draudžia ? tartis su visomis partijomis prieš rinkimus - visų organizacijų pasaulinė praktika, kas gi čia naujo ? ir ne ideologijos čia lemia, o besitikinčių valdyti partijų pažadai (lygiai taip pat pažadus dalino liberalai prieš anuos rinkimus :)))) savo nepritarimą vienam ar kitam PS vadovų sprendimui galite pareikšti perduodama savo susivienijimo pirmininkui ar net atvykdama į bet kurį PS posėdį, - visi PS renginiai yra atviri ir vieši (artimiausias - jau 21 d.). Tik domėkitės ir dalyvaukite. Nes akivaizdu, jog ir jūs , ir jūsų kolegos ne itin susigaudo, kokia yra PS veiklos esmė. Galiu tik užtikrinti, kad jūsų gaunamas 4 tūkst. atlyginimas - tikrai ne be PS pastangų atsirado ;) Domėkitės švietimo PS veiklos visuma, o ne atsitiktinai paskaitytu vienu straipsneliu.

2012-08-08 20:57:47 | Liepa

Gerb. Egle, remiuosi savo darbo patirtimi, nes švietimo sistemoje dirbu jau 20 metų. Liūdna jei profesinė organizacija susibūrusi visuomeniniais pagrindais geba tik kritikuoti ir kelti reikalavimus valdžiai, kurie visiškai neaktualūs švietimo darbuotojams. Sakysite neatlikau tyrimo- o gi dirbu beveik 100 mokytojų kolektyve ir šiais klausimais mes daug diskutuojame. Dauguma mokytojų kelia mano surašytas mintis. Pinigėlių "vaikščiojimą" irgi gana gerai suprantu ir jei Jums jau taip aktualu, aš per mėnesį sumoku apie 40 litų, bet ir tų darosi gaila, kai matau kaip mano remiama profesinė sąjunga pasirašo sutartį su socialdemokratų partija, kurios idėjoms VISIŠKAI nepritariu. Įdomu, kas juos įgaliojo tai padaryti- juk jie kalba ir mano vardu,ir tokie šaunūs viusomeninkai, dirbantys iš idėjos, nemėgstantys valdžios, bet flirtuojantys su tais kurie galbūt bus valdžioje. Atlikite tyrimą ir pabandykite įrodyti, kad tai nepolitikavimas. o mokytojų interesų gynimas.

2012-08-07 14:10:50 | eglė

Liepa, turbūt atlikote kažkokį didžiulį tiriamąjį darbą ? iš kur tiek "tikslių" įrodymų, faktų prisirinkusi ? gal galima susipažinti su Jūsų veikla ? ar čia tik agentūros VBS žinios ? O jei rimtai, tai nemaišykite institucijų ir organizacijų funkcijų, t.y. nestatykite vežimo prieš arklį :)))) dirbantieji pagal profesiją SAVANORIŠKAI buriasi į sąjungas savo socialinių garantijų apsaugai ir užtikrinimui, t.y. kontroliuoja, kad būtų garantuotas normalus atlyginimas, darbo sąlygos, darbo santykiai. Plius Lietuvoje visa tai daroma VISUOMENINIAIS pagrindais ! (jei manote, kad tamstos 20 Lt per mėnesį yra dideli pinigai išlaikant profsąjungą - žiauriai apsirinkate, nes du trečdaliai tų pinigėlių lieka jūsų pirminei grandžiai (pirminei organizacijai ar susivienijimui). Tuo tarpu valdžiai, ministerijų darbuotojams mokamos didžiulės algos iš VISŲ mokesčių mokėtojų pinigų, jie pagal pareigybes PRIVALO ne deklaruoti švietimo kokybės "kėlimą", o praktiškai rūpintis, kad mokytojas būtų SUINTERESUOTAS tą kokybę kelti ir užtikrinti. Jei norite Lietuvos mokytojams įrodinėti, kad pagal jiems keliamus vis aukštesnius reikalavimus ir esamas darbo sąlygas jie privalo dar ir nertis iš kailio virš savo jėgų ir turimų galimybių, kad "užtikrintų kokybę", o profsąjunga atlikti ŠMM funkcijas, - gal jums tikrai verta tapti neetatine (iš idėjos !) ministerijos viešųjų ryšių atstove ? Mat, profsąjungos funkcija NĖRA mylėti ir garbinti valdžią, o atvirkščiai - ją kritikuoti ir jai kelti reikalavimus. Tad labai pamąstykite, ar tikrai ten pataikėte ;)

2012-08-06 10:02:06 | Liepa

Kol kas esu šios profsąjungos narė, bet rimtai pamąstysiu ar ja likti. Per pastaruosius metus nieko kito negirdžiu tik kaltinimus valdžiai- "aplinka kalta". Atsitokėkim, pasiklausykim, ką kalba mūsų mokiniai apie mūsų darbą, išgirskim tėvų nuomonę apie mūsų sustabarėjimą, neprofesionalumą ir dar daug problemų. Valdžia negali priversti mokytojo gerai dirbti, nes ir taip esam gan saugi kasta be asmeninės atsakomybės- jei vaikui sekasi blogai, tai jis silpnas, jei prasti egzaminų rezultatai- tai jis nesimokė. Tas mažas kaimo mokyklas, kuriose tik imituojamas darbas jau seniai laikas uždaryti, reikia ir dalį mokytojų atleisti, kurie ilgisi sovietinio rojaus, arba ragina vaikus išvažiuoti į užsienį, nors patys nelabai įsivaizduoja koks ten "rojus". Galima sakyti, kad žuvis genda nuo galvos, bet šiuo atveju tai netinka- galva turi gerų minčių ir idėjų, tik mes, tie viduriai nieko nenorim daryti- kvalifikacijos mums kelti nereikia, nors trečdalis mokytojų neišlaikytų savo dalyko valstybinio egzamino, dirbam irgi tik tai už ką moką- neduok Dieve, pajudinsiu pirštą ten, kur man nepriklauso. Truputį sutirštinau spalvas ir atsiprašau visų, kurie dirba, stengiasi ir tai matyti iš jų rezultatų. Visi mes norim didesnio užmokesčio, bet turim to siekti savo darbais ir rezultatais, nes gerų, rimtų mokyklų mokytojai ir uždirba visai neblogai. Profsąjunga, prie kurios išlaikymo aš irgi prisidedu, šiandien eina visiškai ne tuo keliu, kelia visiškais beverčius klausimus, taip nuvildama rimtų mokyklų bendruomenes. Gimnazijoje, kurioje aš dirbu, iš profsąjungos ruošiasi išstoti trečdalis narių. Liūdniausia, kad profsąjungos vadai tik politikuoja (geriausias pavyzdys šis straipsnis), o nei mokytojas, nei švietimo kokybė jiems visiškai nerūpi.

2012-08-02 12:50:55 | Giedrė

Belieka tik džiaugtis, kad nebeilgai liko kentėti nuo Steponavičiau liberalizmo, jei, aišku mokytojai supranta, kad cnebegalima balsuoti už dabartinę valdžią...

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.