Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

 

 

Švietimo vadovų tramdymas (arba kaip naudinga kartais pabūti opozicijoje) (11)

2013 Vasario 8d.

Seimo narys konservatorius Valentinas Stundys, buvęs anos kadencijos Seimo švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkas,  siūlo įteisinti švietimo įstaigos vadovo 5 metų kadenciją – Švietimo įstatymo pataisą dėl  kas 5 metai konkurso būdu keičiamų švietimo įstaigų vadovų  V.Stundys vakar įregistravo Seimo posėdžių sekretoriate.

Lietuvos švietimo profesinė sąjunga (LŠPS) jau daug metų valdžiai nuolat perduoda mokytojų nuomonę ir įrodinėja, jog rotacija  ne tik priverstų vadovus „pasitempti“ nuolat tobulinant savo vadybines kompetencijas, bet ir pagerintų  mikroklimatą kolektyvuose, užtikrintų sveikus darbdavio ir darbuotojų kolektyvinius santykius.  Niekam ne paslaptis, kad „užsisėdėję“ įstaigų vadovai dažnai tampa nebaudžiamais mažais feodalais, kurių savivalei pasipriešinti darbuotojams prireikia ypatingai didelių sveikatos pastangų, papildomų gebėjimų, žinių ir laiko.

Ši problema Seimo ir Vyriausybės lygmenyje neva „sprendžiama“ daugiau nei 15 metų.

Ir 2008-aisiais prie valstybės vairo stoję politikai į Vyriausybės programą taip pat buvo įrašę, jog „mokyklos vadovas terminuotam laikotarpiui į pareigas bus atrenkamas konkurso būdu,  atsižvelgiant į vadybinio ir psichologinio tinkamumo testų rezultatus“. Šią nuostatą atitinkantis Švietimo įstatymo pataisų projektas Seime buvo įregistruotas tik 2011 m. kovo 14 d. – grupė parlamentarų pasiūlė mokyklų direktorius skirti ne ilgiau kaip dviem penkerių metų kadencijoms. Parlamentarai taip pat siūlė įteisinti, kad tokia tvarka būtų taikoma ir nevalstybinių švietimo įstaigų vadovams. Tačiau projektas nebuvo priimtas.
Šįkart – jau opozicijoje – konservatorius V.Stundys vėl inicijuoja Švietimo įstatymo pataisą dėl vadovų kadencijos, nes tikisi, kad nuolatinė savivaldybių ir valstybės švietimo įstaigų (išskyrus aukštąsias mokyklas) vadovų kaita paskatins efektyvesnę šių įstaigų vadybą, pagerins švietimo įstaigų veiklos rezultatus, stiprins bendruomeniškumą.

"Savivaldybių ir valstybės švietimo įstaigų (išskyrus aukštąsias mokyklas) vadovai yra skiriami konkurso būdu, tačiau jų pareigų trukmė nėra ribojama. Dažnai švietimo įstaigose susidaro situacija, kad jų vadovai savo pareigas eina iki senatvės pensijos ar dar ilgiau, nusistovi vienvaldystės tradicijos ir nepakeičiamumo kultūra. Tokia situacija nemotyvuoja švietimo įstaigų vadovų tobulėti, diegti inovatyvias vadybos formas ir metodus, rūpintis švietimo įstaigos gerais rezultatais, kartais kyla įtampa bendruomenėse. Įstatymu nustačius švietimo įstaigų vadovų kadencijos trukmę, jų vadovai būtų labiau motyvuoti tobulėti, rūpintųsi gerais švietimo įstaigos rezultatais bei bendruomenės savijauta, dėmesiu pedagogams ir visam personalui“, – sako V. Stundys

LŠPS, dar iki parlamentarui V. Stundžiui pateikiant šią pataisą,  eilinį kartą kreipėsi į naujus valdančiuosius su pasiūlymu įvesti vadovų rotaciją, nustatant 5 metų kadenciją. Tikimės, kad bendros – pozicijos ir opozicijos –  pastangos pagaliau padės išspręsti šią opią visai švietimo bendruomenei  problemą.

LŠPS mano, kad įstaigų vadovų teisės nebus pažeistos, nes pataisoje numatoma, jog,  kadencijai pasibaigus,  viešajame konkurse gali dalyvauti ir buvęs įstaigos vadovas. Tad vadovams tik teks pasitikrinti, ar  jie puikiai atlieka pareigas ir ar gali toliau vadovauti švietimo įstaigai. Tikėtina, kad svarus balsas konkurso metu  bus ir įstaigos kolektyvo nuomonė, todėl švietimo įstaigų bendruomenės nekantriai lauks šio projekto priėmimo.  

Gal po daugelio metų politikai pagaliau pasiryš pripažinti, jog vadovauti gali tik profesionalai, o kai to nėra kenčia visa sistema, nes „žuvis pūva nuo galvos“ 

Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *
Komentarai:
2017-02-12 15:20:11 | Dangė

100 % pritariu. Direktorių rotacija BŪTINA. Direktorius, dirbdamas n+k metų, užsitikrina užnugarį šv. skyriuje, šv. ministerijoje. Ne paslaptis, kad sutaupytos lėšos iškeliauja iš mokyklos, tuo pridėdamos pliusą prie direktoriaus „įvaizdžio“. Po to jis gali ir labai prastai dirbti - jo niekas neatleis. Nebūkite naivūs - gyvename švogrių šalyje (ranka ranką plauna). Gerą direktorių vėl perrinks. Bet taisyti padėyį reikia tose mokyklose, kuriose nuo prasto vadovavimo kenčia pirmiausia vaikai, o po to mokytojai (mikroklimatas, dirbama kaip XIX a. su kreida ir lenta, pamokos nevaduojamos ir t.t., o direktorius sėdi soste ir terorizuoja visus jam nepadlaižiaujančius)

2013-04-05 01:12:23 | atsakymas to as

Reikia ne rotuoti, o išleisti į pensiją.

2013-03-27 14:32:28 | as

rotacija reikalinga.Vaiku darzeliu vadovu amzius vien Vilniuje jau perkope pensijini amziu.Jokio tobulejimo,naujoviu!

2013-03-27 14:32:27 | as

rotacija reikalinga.Vaiku darzeliu vadovu amzius vien Vilniuje jau perkope pensijini amziu.Jokio tobulejimo,naujoviu!

2013-03-27 14:32:21 | as

rotacija reikalinga.Vaiku darzeliu vadovu amzius vien Vilniuje jau perkope pensijini amziu.Jokio tobulejimo,naujoviu!

2013-03-14 14:22:11 | Rūta

Rotacija - ilgus metus kurtų vertybių griovimas iš pamatų. Argi logiška manyti, kad vadovas, kuris ateis dirbti tik 5-iems metams, gebės numatyti ir įgyvendinti ilgalaikius strateginius planus, siekti vizijos, suburti efektyviai dirbančią komandą ir kt. Juk pasibaigus vadovo kadencijai, neaišku kuria kryptimi bus einama toliau, gal keisis prioritetai, siekiai, gal ir patys darbuotojai "nebetiks". Gyvename nuolatinės įtampos laikmečiu. Kam ją dar didinti? Suprantama, kad tie vadovai, kurie jau perkopę 62 ar 65 metus gal ir turėtų nebedirbti, bet Vyriausybės, Seimo rūpestis nustatyti leistiną vadovo amžiaus cenzą. Atestacija įrodo ar vadovas tinka užimamos pareigoms ar ne. be to vyksta finansiniai auditai, kurių metu irgi nustatoma vadovo kompetencija šioje srityje. To ir turėtų pakakti. Prašytume nebekelti sumaišties ir netikrumo jausmo.

2013-03-14 00:06:45 | Gaila

Kam tada studijuoti švietimo vadybą? Dėl 5 - rių metų? Blogai dirbančius vadovus galima atleisti (auditai, tikrinimai, atestacijos). Visada buvo vertinama patirtis (patirtis per 5 -erius metus neateina), visada buvo vertinami žmonės nebėgiojantys iš vienos darbovietės į kitą, o čia siūlomos kadencijos, rotacijos (matyt vertybės Lietuvoje išsigimsta visiškai). Apsurdas. Kas darosi su mūsų valstybe, kad siūlomi tokie dalykai. Nedraskykite švietimo įstaigų bendruomenių. Kalbama, kad dirba senyvo amžiaus vadovai, tai reikėtų įvesti amžiaus cenzą, pvz.; iki 65 metų. Tenka tik apgailestauti, kad mūsų LŠPS pritaria tokiems siūlymams. Kas ne kas, o ji tai puikiai žino kaip dirba mūsų švietimo įstaigų vadovai, o jei ne - tai reikėtų pavažinėti po įstaigas ir pasižiūrėti.

2013-02-11 10:18:02 | Vadovas

Aš esu vadovas, ir irgi įžvelgiu teigiamą pusę. Tačiau neramina tai, ar bus užtikrinta, kad kolektyvo nuomonė nebūtų asmeninių qmbicijų išraiška, kaip antai " anos mokyklos direktorius geras, nes per mokinių atostogas nereikia eiti į darbą" arba " nekontaktines valanfds direktorius privalo leisti dirbti namie-taip sako įstatyms". Tai mano įstaigos pavyzdžiai . Ir natūralu, kad įstaigoje dar tik šlifuojami kampai...O praėjo jau trys metai... Per penkerius metus nepasikeis trisdešimt metų gyvavę įsitikinimasi, kad "anksčiau uždroždavai su liniuote, tai bent gerbdavo"...

2013-02-10 08:02:49 | fwigiama pataisa yra

Aš manau, kad neigiama nuostata čia visiškai nereikalinga, manau reikia džiaugtis nors ir pavėluotai, bet problema gvildenama.

2013-02-09 21:37:18 | gedas

taip, tai būtina. didžioji dauguma taip ir sėdi (ūkiškai) nuo Lietuvos atkurimo.

2013-02-09 18:24:46 | Dana

Seniai tai reikėjo. Bet ar neišeis kaip patarlėj: norėjom kaip geriau, o išėjo kaip visada

«Atgal
Lietuvos švietimo profesinė sąjunga
Reklama
 
  


Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.