Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Profsąjungų nepopuliarumą Lietuvoje lemia sovietmečio palikimas (0)

2013 Balandžio 2d.

Profesinių sąjungų nepopuliarumą Lietuvoje lemia sovietmečio palikimas. Taip teigia ekspertai, komentuodami duomenis, jog lietuviai vangiausiai Europos Sąjungoje (ES) jungiasi į profsąjungų veiklą.

Vyriausybės atstovai pripažįsta, kad rodikliai netenkina, ir tikina, kad valdžia siekia aktyvesnio žmonių dalyvavimo profesinių sąjungų veikloje.

„Profsąjunga yra ganėtinai sukompromituota iš sovietinio laikotarpio. Kitas dalykas - profsąjungoms lengviau, kur yra plėtojama didelė gamyba“, - sakė sociologas, tyrimų centro „Vilmorus“ vadovas Vladas Gaidys.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad komunizmo atsikračiusiose šalyse įsigalėjo „labai stipri liberalios ekonomikos idėja“.

Tokiai pozicijai pritarė ir sociologas Romas Lazutka, kuris pabrėžė, kad sovietmečiu profsąjungos nevykdė darbuotojų atstovavimo funkcijos.

Jo teigimu, dabar profesinės sąjungos išgyvena sunkesnius metus ir dėl to, kad daug kur dominuoja paslaugų sektorius su mažomis įmonėmis.

„Nebėra tokių masinių profesijų, paprastai - keli darbuotojai ir jų vadovas. Vadovas yra darbdavio atstovas. Taigi jiems susitelkti sunkiau, ir vakarų šalyse blėsta profsąjungų kūrimasis“, - sakė R. Lazutka.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Audrius Bitinas teigė, kad ministerija skatina žmonių dalyvavimą profesinėse sąjungose, stengiasi stiprinti trišales tarybas, tačiau pabrėžė, kad valdžios įtaka yra ribota.

„2007-2011 metais buvo finansuojama ir ES lėšomis remiama socialinių dialogo stiprinimo programa. Rezultatai - įsteigta 18 koordinacinių mokymo centrų, 24 dvišalės-trišalės tarybos“, - BNS sakė A. Bitinas.

„Ministerija negali priversti stoti į profsąjungas. Mes tikrai skatiname, bet tai turėtų būti bendras supratimas ir žmonių. Jie turi suprasti, kad ne gėda dalyvauti profsąjungoje, o būtinybė“, - kalbėjo viceministras.

Kovo mėnesį paskelbtas tyrimas parodė, kad, lyginant su kitomis Europos Sąjungos (ES) šalimis, Baltijos šalys labai pasyviai dalyvauja profesinių sąjungų ir nevyriausybinių organizacijų veikloje.

Per Eurobarometro apklausą tik 3 proc. respondentų Lietuvoje ir Estijoje bei 9 proc. Latvijoje nurodė esantys profesinių sąjungų nariai. Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje profesinėms sąjungoms priklauso 109 tūkst. gyventojų.

LŠPS pirmininko pavaduotojas Romas Turonis teigia, kad kaltas ne vien sovietmetis. Dar liko įmonių ir įstaigų, kur nuo sovietinių laikų nesunaikinta profesinė sąjunga veikia efektyviai. Pavyzdžiui, Kauno technologijos universiteto profesinė sąjunga nebuvo išardyta ir sėkmingai veikia iki šiol. 

Antra vertus, darbuotojai nori, kad jų teisės būtų ginamos ir atstovaujama jų interesams, tačiau tikisi, jog tai darys kas nors kitas iš šalies. Daugelis kolegų pamiršo muškietininkų šūkį „Vienas už visus - visi už vieną“.

Mintis paprasta ir aiški. Šiuo šūkiu galima apibrėžti vieną iš komandinio darbo principų, kuriame slypi solidarumo esmė ir išreiškia kartu veikiančių žmonių tarpusavio ryšį. Žvelgiant į profesinių sąjungų veiklą, ryškėja vaizdas, kad šalyje veikia tik pirma muškietininkų šūkio dalis: vienas už visus.

"Daugelio žmonių sąmonėje profsąjunga - tai lyderis arba lyderis ir keli jo draugai. Jei žmonės nustos laukti gero lyderio, vado, pirmininko ir atsakomybę už likimą ims į savo rankas, tai po truputį pajusime, kad veikiant visiems kartu galima pasiekti kur kas daugiau. Narystė profsąjungose išaugs", - teigia Romas Turonis.  

BNS ir LŠPS informacija
Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *

Kol kas komentarų nėra

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.