Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

LAMPSS svarstė universitetų ir mokslo tiriamųjų institutų darbuotojų socialines problemas (0)

2013 Lapkričio 8d.

2013 m. lapkričio 7 d. Kaune vyko LAMPSS tarybos narių susirinkimas. LAMPSS pirmininkas hab. dr. prof. Edmundas Kibirkštis pristatė  ateinančių metų darbo planus, kurie susiję su Mokslo ir studijų įstatymo pataisomis, numatoma konferencija „Lietuvos aukštasis mokslas: akademinių bendruomenių socialinė padėtis, įžvalgos ir lūkesčiai“ bei socialines universitetų, kolegijų ir mokslinio tyrimo institutų darbuotojų problemas.

Ką davė LAMPSS kreipimasis į valdžios institucijas

Buvo apsvarstyti, gauti iš Lietuvos Respublikos vyriausybės, Švietimo ir mokslo, Finansų, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų, Lietuvos universitetų rektorių konferencijos ir Lietuvos kolegijų direktorių konferencijos atsakymai dėl LAMPSS kreipimosi į Ministrą Pirmininką „Dėl Aukštųjų mokyklų ir mokslo tiriamųjų institutų darbuotojų atlyginimo didinimo“. Kreipimasis atsirado dėl to, kad 2009 – 2011 metų programa, kurioje buvo numatyta didinti tyrėjo ir dėstytojo profesijų patrauklumą, gerinti studijų kokybę ir stiprinti mokslinį šalies potencialą, užtikrinant ilgalaikį mokslo ir studijų institucijų darbuotojų darbo užmokesčio didėjimą, visiškai nebuvo įgyvendinta. Buvo išreikšta LAMPSS nuomonė, „kad šiuo metu aukštosiose mokyklose blogėja ne tik ekonominė, bet ir socialinė darbuotojų padėtis, didinami dėstytojų darbo krūviai bei studentų skaičius grupėse, dėstytojams ir mokslininkams didinami kvalifikaciniai reikalavimai, dėl kurių jiems tenka dirbti savaitgaliais ir atostogų metu“, o studijas aptarnaujančio techninio – ūkinio personalo darbuotojai dažniausiai dirba už minimalų atlyginimą ir jų darbo užmokestis  nebuvo įtrauktas į 2009 – 2011 m. darbuotojų darbo užmokesčio kėlimo programą.

LAMPSS pareiškime siūlė parengti naują 2014 – 2016 metų darbo užmokesčio didinimo programą, darbo užmokestį didinti vidutiniškai 20 procentų ir pasiekti, kad dėstytojų ir tyrėjų atlyginimas viršytų vidutinį valstybės sektoriuje dirbančiųjų atlyginimą.

Piketas neišvengiamas

LAMPSS tarybos nariai, apsvarstę gautus atsakymus, kuriuose dominuoja teiginys, kad, nuo 2012 m. (įsigaliojus naujajam Aukštojo mokslo ir studijų įstatymui) aukštosioms mokykloms tapus viešosiomis įstaigomis, darbo užmokestis gali būti nustatomas pačios įstaigos ir kad Vyriausybė nereglamentuoja viešųjų įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo dydžių, pastebėjo, kad susidaro paradoksali situacija, nes daugelis aukštųjų mokyklų yra biudžetinės ir jų biudžetas  priklauso nuo skiriamo Vyriausybės finansavimo. Todėl kai kuriose mokyklose, bandant laviruoti ir kažkokiu būdu pataupius didinti atlyginimus, atsiranda praktika dėstytojus  samdyti tik vienam semestrui, pagal terminuotą sutartį, nors dėstytojų darbas ir taip yra terminuotas (laimėjus konkursą sudaromos 5 metų sutartys). Todėl daugelis jų netenka socialinių garantijų, pastovaus darbo perspektyvos, stabilumo, atliekant mokslinius tyrimus, ir tampa „antraeilininkais“ per prievartą, nes turi ieškoti pastovaus darbo pagal neterminuotas sutartis. Taip pat, išvedant atlyginimų vidurkius, gautuose iš institucijų atsakymuose atrandama „paguodos teiginių“, kad aukštojo mokslo darbuotojų atlyginimų vidurkis yra didesnis už kitų biudžetinių sferų darbuotojų mėnesinius vidurkius, nors yra žinoma, jog Lietuvos universitetų darbuotojų atlyginimai yra vieni žemiausių ES, mažesni negu Latvijoje, Estijoje, ir nedidėja. Visų atlyginimų vidurkio dydis dažniausiai yra susijęs su maždaug tik 5 procentų darbuotojų atlyginimais, susijusiais su projektiniu ES ar kitų institucijų finansavimu.

LAMPSS tarybos nuomone, protesto akcijos, bent piketas, tikrai neišvengiamas, kai nėra tikro socialinio dialogo su institucijomis, tiesiogiai atsakingomis už aukštojo mokslo finansavimo modelius, šioms aiškinant, jog naujasis Aukštojo mokslo ir studijų įstatymas išsprendžia autonomijos, mokslo ir mokymo institucijų gerovės ir tolesnės raidos perspektyvas...

Išrinkti LAMPSS pirmininko pavaduotojai ir valdyba

LAMPSS taryba pagal naujus įstatus išrinko pirmininko pavaduotojus, kuriais tapo: Vaclovas Kubilius (KTU),  Asta Lapinskienė (KU), Rimutė Meilūnienė (VGTU) ir Vitalija Skėruvienė (KK). Trejų metų laikotarpiui išrinkta LAMPSS valdyba: Virginija Apanavičienė (LMTA), Vytautas Paliukas (PK), Dalija Snieškienė (VDU), Artūras Stimbirys ir Linas Šumskas (LSMU).

 

Virginija Apanavičienė, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesinės sąjungos pirmininkė
Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *

Kol kas komentarų nėra

«Atgal
Lietuvos švietimo profesinė sąjunga
Reklama
 
  


Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.