Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Lietuvos švietimas Europos švietimo siekių kontekste (0)

2014 Kovo 7d.

Apžvelgus Lietuvos švietimo rodiklius Europos Sąjungos švietimo siekių kontekste matyti, kad Lietuva, lyginant su kitomis valstybėmis, yra nemažai pasiekusi švietimo prieinamumo srityje:
- Esame pirmi (nuo 2010 metų) Europos Sąjungoje pagal darbingo amžiaus (25-64 metų) asmenų, turinčių bent vidurinį išsilavinimą dalį.
- Aukštojo mokslo prieinamumas taip pat vertinamas teigiamai - esame ES valstybių dešimtuke pagal 30-34 metų gyventojų, turinčių aukštąjį išsilavinimą, dalį.
- Vidurinį išsilavinimą turinčių 20-24 metų asmenų dalis gerokai viršija ES šalių vidurkį.
- Anksti palikusiųjų švietimo sistemą 18-24 metų asmenų dalis yra palyginti nedidelė, gerokai mažesnė už ES 27 vidurkį.
- Esame antri Europoje pagal 16-24 metų raštingumo lygį.
- Taigi Lietuvoje yra užtikrinamas pradinio ir pagrindinio ugdymo visuotinumas - sudarytos gana palankios sąlygos įgyti išsilavinimą visiems pagrindinio, vidurinio išsilavinimo ar profesinės kvalifikacijos siekiantiems gyventojams, mokytis skatinama, o išsilavinimo prestižas yra aukštas.
- Lietuvoje ikimokyklinis ugdymas nėra privalomas ugdymas nėra privalomas, tačiau jis turi didelę reikšmę asmenybės raidai, mokymosi pasiekimams, socialinei ir emocinei brandai. Nors pagal dalyvavimą ikimokykliniame ugdyme Lietuva atsilieka nuo ES šalių vidurkio ir ET 2020 siekinio, tačiau ikimokyklinio ugdymo aprėptis Lietuvoje sparčiai auga.

Tarptautiniai mokinių mokymosi pasiekimų tyrimai (PISA) rodo, kad Lietuvos bendrojo ugdymo mokyklose ugdymas orientuojamas į vidutinį daugumai pasiekiamą lygį. Taip pat yra didelių mergaičių ir berniukų pasiekimų skirtumų.

Aukštas mokymosi visą gyvenimą lygis yra siektinas Lietuvos, kaip ir daugumos Europos Sąjungos šalių, tikslas. Siekiant gerinti mokymosi visą gyvenimą padėtį Lietuvoje, buvo tobulinama studijų organizavimo sistema, ji tapo lankstesnė, vyksta mokymas moduliais.

Lietuvoje 20-34 metų gyventojų įsidarbinimo lygis, 2008 m. sumažėjęs dėl ekonominės krizės, per pastaruosius metus vėl kyla ir 2012 m. viršijo ES 27 vidurkį. Dideli skirtingo išsilavinimo asmenų nedarbo lygio skirtumai patvirtina, kad vidurinis ir aukštesnius išsilavinimas yra būtina ekonominės ir socialinės įtrauktiems sąlyga.

Valstybės švietimo 2013-2022 m. strategijos nuostatuose pabrėžiama, kad „itin svarbu išlaikyti UNESCO rekomenduojamą 6 proc. nuo BVP valstybės biudžeto dalį švietimui“. Dėl ekonominės krizės švietimui tenkanti BVP dalis nukrito ir 2012 m. siekė 5,2 proc. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012-2016 metų veiklos kryptyse numatyta šalies ekonomikai atsigaunant didinti švietimo ir mokslo finansavimą. Investicijos į ugdymą ir mokymą neabejotinai atsipirks ne tik asmeniu, bet ir visuomenei. 

Visą apžvalgą rasite ČIA

 

Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *

Kol kas komentarų nėra

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.