Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Latvijos ir Lietuvos švietimo profsąjungų ryšiai stiprinami ir cepelinų pagalba (0)

2014 Balandžio 28d.

Jauni, energingi, pilni idėjų, nestokojantys humoro jausmo ir optimizmo – tokie yra jauni Latvijos mokytojai ir profesinių sąjungų lyderiai.

Penktadienį, balandžio 25 d., Vilniuje viešėjusi ir LŠPS būstinėje apsilankiusi Latvijos švietimo profesinės sąjungos LIZDA jaunimo organizacija (iš viso 21 atstovas iš visų Latvijos regionų) turėjo galimybę ne tik susipažinti su LŠPS veikla, bendru profsąjunginiu judėjimu Lietuvoje, bet ir sužinoti apie Lietuvos švietimo sistemą, planuojamus pokyčius – svečius pasitiko ir globojo bei profsąjunginę  veiklą pristatė LŠPS tarptautinių ryšių specialistė Tatjana Babrauskienė ir asociacijos „LPSK Jaunimas“ pirmininkė Goda Neverauskaitė, taip pat juos savo valdose maloniai priėmė ir Vilniaus Simono Daukanto gimnazijos direktorė Jolanta Knyvienė.

Išriedėjusi iš didelio autobuso, spalvinga ir linksmai nusitekusi latvių delegacija, pirmiausiai apsilankė šalia LŠPS būstinės įsikūrusioje ir įdomia istorija garsėjančioje Simono Daukanto gimnazijoje, į kurią juos pakvietė direktorė Jolanta Knyvienė, kuri negailėdama savo darbo laiko net 1,5 val. skyrė smalsiam jaunimui.

Direktorė nuoširdžiai ir su pasididžiavimu kalbėjo apie savo mokyklą, jos istoriją, mokytojus, mokinius ir bendrus pasiekimus. Klausimai ir atsakymai, gyva diskusija ir neapsimestinis susidomėjimas mokyklos istorija ir bendra Lietuvos švietimo raida, mokytojų situacija, profesinės sąjungos veikla – toks buvo šis įsimintinas visiems susitikimas.

Svečiai stebėjosi, kad Lietuvos mokyklose nėra stebėjimo kamerų, kai tuo tarpu visose Latvijos mokyklose jos yra savaime suprantamas dalykas, tačiau juos maloniai nustebino, kad Lietuvoje visur naudojamas elektroninis dienynas, yra elektroninis skambutis su informavimo sistema, kai Latvijoje šis procesas vis dar diegiamas.

Susitikime Latvijos LIZDA atstovai pasakojo, kad Latvijoje daug dėmesio skiriama kalbų mokymui – valstybinės kalbos įstatymas ir kalbos politikos ideologija remiasi tokiomis išvadomis – bet kurios kalbos mokėjimas yra vertybė, bet kuriam socialiai ir ekonomiškai aktyviam žmogui yra būtina mokėti bent tris kalbas. Kalbų mokėjimas yra būtinas skatinant tarptautinius ekonominius ryšius, konkurencingumą, tačiau visuomenės integracijos pagrindas Latvijoje gali būti tik latvių kalba.

Diskusijos metu paaiškėjo, kad jauni mokytojai Lietuvoje gauna gerokai mažesnį atlyginimą nei jauni pedagogai Latvijoje, tačiau pedagogai, turintys aukštą kvalifikaciją ir didelį darbo stažą, uždirba daugiau, nei tokį pat stažą ir kvalifikaciją turintys kolegos Latvijoje.

Kaip ir Lietuvoje, taip ir Latvijoje mažėja mokinių skaičius, jaučiasi mokytojų perteklius, tačiau, kaip ir Lietuvoje, kai kurių specialybių mokytojų vis dėlto trūksta, todėl jaunimas noriai renkasi pedagogines studijas. Latviai pasakojo, kad jų švietimo sistema orientuota į kokybę, tačiau finansiškai tai ne visada yra pagrįsta ir todėl LIZDA reikalauja didesnio finansavimo švietimui, o ypač mokytojams, kurių atlyginimai krizės metu buvo sumažinti net 50 proc. Kadangi tik 15 proc. pedagogų atlyginimai buvo atstatyti, todėl LIZDA ruošiasi protesto akcijoms, kurių pradžia – mitingas prie Latvijos vyriausybės – vyks gegužės 12 d. Latvijos kolegos prašo LŠPS narių atvykti į Rygą ir palaikyti protestuojančius.

Nors LŠPS neturi jaunimo organizacijos, tačiau yra daug jaunų ir entuziastingų mokytojų, kuriuos taip pat domina kitų šalių švietimo sistemos, profsąjunginio judėjimo klausimai ir kultūriniai mainai, todėl buvo kalbama, jog ateityje, subūrus aktyvų jaunimą, būtų galima sustiprinti LIZDA ir LŠPS, kurios yra pasirašiusios bendradarbiavimo sutartį, ryšius. Jaunimo atstovai pažadėjo, kad jei reikės, jie atvyks į Lietuvą kai bus organizuojamas Lietuvos pedagogų mitingas prie Vyriausybės.

Vakare svečiai apsilankė Vilniaus senamiestyje, o vėliau „Marceliukės klėtyje“, kur turėjo puikią progą susipažinti su senoviniais mediniais lietuviškais instrumentais, jais pagroti bei padainuoti ir, žinoma, įvertinti nacionalinę Lietuvos virtuvę – cepelinus kirto su didžiausiu malonumu, girdami lietuvišką alų ir svetingus Lietuvos žmones.

 

Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *

Kol kas komentarų nėra

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.