Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Ar nepraleisime paskutinės galimybės Lietuvos švietimą pastatyti ant kojų? (0)

2014 Rugpjūčio 27d.

Artėjant rugsėjo 1-ajai Lietuvos švietimo profesinė sąjunga (LŠPS) ir Lietuvos švietimo įstaigų profesinė sąjunga (LŠĮPS) organizavo spaudos konferenciją. Spaudos konferencijoje dalyvavo Eugenijus Jesinas, LŠĮPS pirmininkas, Audrius Jurgelevičius, LŠPS pirmininkas ir Egidijus Milešinas, LŠPS pirmininko pavaduotojas.

Rugsėjo pirmą sutinkame su labai prasta nuotaika, nes didžioji dalis Lietuvos mokytojų, nežino kiek turės pamokų, nežino koks bus jų atlyginimas, nežino ir mokyklų vadovai, net to nežino savivaldybės. Visa švietimo bendruomenė yra savotiškoje nežinioje.

Tačiau yra ir gera naujiena. Profesinės sąjungos džiaugiasi, kad mitingas, įvykęs birželio 18 d. prie Vyriausybės, privertė valdžios atstovus sėsti prie derybų stalo ir jie yra pasiruošę kartu su mokytojų atstovais iš esmės spręsti įsisenėjusias švietimo problemas. Pirmą kartą nepriklausomos Lietuvos istorijoje Vyriausybės vadovo potvarkiu sudaryta darbo grupė pasiūlymams dėl pedagogų socialinių sąlygų gerinimo ir bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkymo, siekiant užtikrinti ugdymo kokybę ir veiksmingumą. Šią darbo grupę sudaro LŠPS ir LŠĮPS pirmininkai,  Švietimo ir mokslo, Finansų, Socialinės apsaugos ir darbo bei Teisingumo ministerijų vadovai ar jų pavaduotojai, kiti atsakingi specialistai.

LŠĮPS pirmininkas Eugenijus Jesinas pabrėžė, kad kartu su LŠPS prieš du metus inicijavo ir pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Švietimo ir mokslo ministerija. Ši sutartis tai pagrindas pasirašyti kolektyvinę sutartį, kurioje bus įtrauktos ilgalaikės programos tokios kaip strateginis švietimo finansavimas. Bus siekiama, kad jis didėtų iki 6 proc. BVP, o šiuo metu jis nesiekia 5 proc. Kitas klausimas – švietimo įstaigų finansavimo pertvarka. Valstybė turi prisiimti atsakomybę dėl mokyklų finansavimo, kai nusprendžiama  palikti ją veikti, nepaisant to, ar tai didelė mokykla mieste, ar maža kaime. Tačiau dažnu atveju jos paliekamos merdėti. Labai aktualus klausimas – mokytojų darbo krūvis. Dažnai ministerija teigia, kad Lietuvoje per didelis mokytojų skaičius, todėl ir mokytojų darbo krūviai mažėja. Profsąjungos akcentuoja, kad pedagogai - vieninteliai Lietuvoje neturi teisės aktais nustatyto minimalaus darbo krūvio. Darbo krūvių skirstymas yra paliktas mokyklų vadovams, dėl to  Lietuvoje daugiau kaip 50 proc. mokytojų yra savotiški pusiau bedarbiai, jie turi po 12-14 kontaktinių valandų ir gauna menką atlyginimą, o už papildomus darbus praktiškai iš viso nėra mokama. Tai socialinė nacionalinio lygio problema ir ją turėtų spręsti valstybė, kartu turėtų būti sprendžiamas ir mokytojų darbo apmokėjimo klausimas.

Problemos kartojamos, todėl reikia pasiryžti politiniams žingsniams. Kol dar galima nesukeliant socialinio sprogimo švietimo bendruomenėje reikia kuo skubiau taisyti švietime susidariusią situaciją, nes ateinančioms valdžioms reikės priiminėti drastiškus veiksmus - atleisti dešimtis tūkstančių pedagogų, uždaryti mokyklas ir tai tiek visuomenės rimties, tiek švietimo kokybės požiūriu yra nepageidaujama.

Kartu, LŠPS ir LŠĮPS nepritaria taip vadinamai Lietuvos švietimo profesinių sąjungų atstovybės iniciatyvai organizuoti streiką, kadangi šiuo metu pasiektas principinis sutarimas, kad premjero sudarytos darbo grupės rezultatai guls į nacionalinę švietimo kolektyvinę sutartį, kurios pasirašymo profesinės sąjungos siekė ne vienerius metus. Joje turėtų būti susitarta dėl pedagogų darbo ir socialinių sąlygų gerinimo ir bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkymo bei kitais svarbiais švietimo darbuotojams klausimais. Planuojama, jog darbo grupė į pirmąjį posėdį rinksis rugsėjo 3 dieną, kuriame dalyvaus Vyriausybės vadovas A. Butkevičius ir kartu su jos nariais  aptars darbo grupei keliamus tikslus bei veiklos sritis.

LŠPS ir LŠĮPS nuomone, tai yra faktiškai paskutinė galimybė be drastiškų sprendimų, socialinio dialogo pagalba,  pakeisti situaciją švietime gerąja linkme.

Spaudos pranešimai:

http://www.alfa.lt/straipsnis/634303/svietimo-profsajungos-jei-nebus-tvarkoma-sistema-tukstanciams-pedagogu-gresia-atleidimas#.U_3Im6PDuvM

http://www.diena.lt/naujienos/lietuva/salies-pulsas/mokytoju-kantrybe-senka-grasinama-streiku-645787#.U_3hYKPDuvN

http://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/svietimo-profesines-sajungos-nesutaria-del-streiku-56-449404?cf=df

 

Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *

Kol kas komentarų nėra

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.