Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

 

 

Švietimo profesinių sąjungų derybos su Vyriausybe tęsiasi (1)

2014 Spalio 6d.

Spalio 2 d. įvyko antrasis Ministro Pirmininko Algirdo Butkevičiaus potvarkiu patvirtintos derybinės darbo grupės posėdis. Posėdžio pradžioje, profesinių sąjungų atstovai – Lietuvos švietimo profesinės sąjungos (LŠPS) pirmininkas Audrius Jurgelevičius ir Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos (LŠĮPS) pirmininkas Eugenijus Jesinas – akcentavo, kad iš anksto negalima priiminėti jokių sprendimų, kol nebus išnagrinėtos visų problemų galimų sprendimų alternatyvos.

Pagrindinės antrojo derybinės darbo grupės posėdžio temos – sąlygų sudarymas mokytojams persikvalifikuoti į kitą profesiją ir sąlygų sudarymas mokytojams anksčiau išeiti į pensiją. Pirmąjį klausimą pristatė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovai, kurie, pateikdami galimybes persikvalifikuoti, teigė, jog mokytojams negali būti sukurtos išskirtinės sąlygos persikvalifikuoti, lyginant su kitais darbuotojais. Buvo teigiama, kad gavusiems įspėjimą apie galimą atleidimą bei atleistiems darbuotojams LR Darbo birža sudaro sąlygas įsigyti kitą profesiją ir net įsidarbinti. Kartu paaiškėjo, kad mokytojai ta galimybe naudojasi labai retai. Profesinių sąjungų atstovai sakė, kad būtina sudaryti sąlygas mokytojams persikvalifikuoti į kitą profesiją dar dirbant, kad išėjus iš darbo, nebūtų prarastos pajamos. SADM valdininkai paaiškino, kad dabar tokios galimybės nėra ir tai galima padaryti, tik naudojantis ŠMM administruojamomis mokymosi visą gyvenimą programų lėšomis. Švietimo ir mokslo viceministras Rimantas Vaitkus teigė, kad tokia galimybė yra. 

Svarstant sąlygų sudarymo mokytojams anksčiau išeiti į pensiją klausimą, SADM atstovai kategoriškai teigė, kad Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatyme mokytojams negali būti sumažintas pensinis amžius dėl kelių priežasčių:
a) būtų pažeistas solidarumo ir lygiateisiškumo principas;
b) būtų sukurtas precedentas tokių pačių lengvatinių sąlygų reikalauti kitų profesijų atstovams;
c) mokytojams mažėtų senatvės pensija;
d) deficitiniam SODROS biudžetui atsirastų dar didesnis dar didesnis lėšų poreikis.

Kaip anksčiau siūlė LŠPS ir LŠĮPS, buvo pateikta išankstinės pensijos alternatyva – mokėti kompensacinę išmoką („rentą“) mokytojams, savo noru nutraukusiems pedagoginę veiklą. Tam mokytojas turi sulaukti tam tikro amžiaus (siūlyta nustatyti kintamą amžiaus ribą, ją derinant prie vis ilginamo pensinio amžiaus) ir turi turėti tam tikrą pedagoginį stažą (siūlyta – 30 metų). Kompensacinės išmokos („rentos“) dydis galėtų siekti 6 bazinių socialinių išmokų dydį, t. y.  780 Lt. Tokią mėnesinę išmoką mokytojas gautų, jei nedirbtų pedagoginio darbo (kitą darbą jis dirbti gali), iki kol jis įgys teisę į pilną senatvės pensiją. Įgyvendinus tokį variantą, galimas lėšų poreikis būtų tarp 53 ir 67 mln. Lt kasmet (SADM duomenimis). LŠPS ir LŠĮPS atstovai teigė, kad sunku prognozuoti lėšų poreikį, nes šia teise nepasinaudos visi galintys ja naudotis mokytojai ir kiekvienais metais lėšų poreikis mažės, nes kasmet vis mažės priešpensinio amžiaus dirbančių mokytojų skaičius. Taip pat, šią priemonę reikia kompleksiškai derinti su mokytojų profesinių pensinių fondų kūrimo planais, t. y., kol bus ruošiama poįstatyminė bazė steigti tokius pensinius fondus ir kol mokytojai bent kiek aktyviau įsitrauks į jų veiklą, tol reikia taikyti kompensacinių išmokų („rentų“) mechanizmą. Buvo sutarta, kad profesinės sąjungos ir SADM suformuluos savo požiūrį į šį pasiūlymą.

Kitas derybinės darbo grupės posėdis numatytas spalio 15 d.

Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *
Komentarai:
2014-10-26 20:16:47 | Stasė

Kaip suprasti - "būtų pažeistas solidarumo ir lygiateisiškumo prinipas". Statutiniams pareigūnams, kuriems pensinis amžius sutrumpintas, šis solidarumo ir lygiateisiškumo principas nepažeidžiamas? Gerbiamieji, ar Jūs norėtumete, kad priešais Jūsų vaikus (pvz. pradinių klasių mokinius) stovėtų mokytojas - prosenelis, prosenelė (pagal amžių), na, tikras kuriozas, cha...cha...cha...Aišku, juokas pro ašaras. Pagalvokime visi - ar mokytojo profesija ne išskirtinė? Mokytojus privalo išleisti į pensiją anksčiau.

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.