Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Mokytojų streikas: isterijos burbulas, kuris pedagogams pakenks? (3)

2014 Gruodžio 4d.

V.Ščiavinsko nuotrauka

Trečiadienį per pietus prie Vyriausybės susirinko keli šimtai nepatenkintų pedagogų. Mitingo išvakarėse, savivaldybių duomenimis, maždaug 30 mokyklų pradėjo streiką – jose mokytojai neveda pamokų. Streiko ir mitingo iniciatoriai – dvi profesinės sąjungos. Kitos, vienijančios kur kas daugiau pedagogų, nepritaria streikui ir net bijo, kad jis pakenks šiuo metu su vyriausybe vedamoms deryboms. Pedagogų atstovai nerimauja, ar tik šaukštas deguto nepagadins medaus statinės?

Iš viso bendrojo ugdymo mokyklų Lietuvoje yra daugiau nei 1200, švietimo darbuotojų – apie 60 tūkstančių.

Mokytojus streikuoti ragina dvi profesinės sąjungos – Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ ir Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (LŠDPS). Jos vienija kelis tūkstančius švietimo darbuotojų.

Tikslių duomenų, kiek mokytojų streikuoja, streiko iniciatoriai neturi. „Streikui rengėsi virš šimto mokyklų, tačiau dabar prieš mokytojus naudojamas psichologinis ir ekonominis smurtas. Ruošiame ir kelias baudžiamąsias bylas. Jei bylos bus keliamos profsąjungai, tai ir mes tikrai kelsime“, - grasino A.Navickas.

Kitos profsąjungos streikui nepritaria

Didžiausia švietimo darbuotojų atstovė, Lietuvos švietimo profesinė sąjunga (LŠPS), kuri vienija 9 tūkst. švietimo darbuotojų, streikui ir mitingui nepritaria. Taip pat elgiasi ir kitos dvi didžiosios mokytojų profsąjungos.

LŠPS pirmininkas Audrius Jurgelevičius baiminasi, kad streikas ir mitingas pakenks šiuo metu vykstančioms deryboms su Vyriausybe.

Jo atstovaujama sąjunga nori, kad mokinio krepšelis būtų pakeistas klasės krepšeliu taip pat kad keistųsi mokytojų darbo apmokėjimo sistema. „Tai, kad mokytojo atlyginimas priklauso nuo mokinių skaičiaus mokykloje ir yra didžiausias dabartinės sistemos trūkumas“, - aiškino A.Jurgelevičius.

Siekiama, kad mokytojas dirbtų ne 20-25 darbo valandas per savaitę, bet 36 valandas. „Mokytojų atlyginimai ir pasitenkinimas padidės, kai visi mokytojo darbai bus deramai apmokami“, - sakė LŠPS pirmininkas.

Jis prisiminė, kaip panašias derybas Bulgarijoje sugriovė saujelės mokytojų protestas. Trys profesinės sąjungos derėjosi, viena protestavo. Tuomet vyriausybė nutraukė derybas ir pasakė: „Jei jūs taip elgiatės, mes irgi su jumis nesiderėsim.“

„Šito mes labiausiai bijome“, - sakė LŠPS pirmininkas A.Jurgelevičius. Jis tikisi, kad švietimo ministrui Dainiui Pavalkiui ir ministrui pirmininkui Algirdui Butkevičiui užteks geros valios tęsti derybas.

Kitų profesinių sąjungų vadovai įsitikinę, kad streiko reikėtų imtis tuomet, jei vyriausybė visiškai neatsižvelgtų į mokytojų reikalavimus.

Streiko grėsmės nemato

A.Navickas nesutinka su nuomone, kad streikas gali pakenkti deryboms.

„Streikas gali tik padėti. Derybose tai – efektyvi priemonė pasiekti rezultatui. Profsąjungos, kurios sako, kad streikas gali pakenkti, neturi derybų patirties ir nenutuokia, ką kalba“, - portalui aiškino A.Navickas.

„Reikėtų žiūrėti skandinavų, kanadiečių pavyzdžius. Reikia apsispręsti, ar einame vakarietišku keliu, kur mitingai toleruotina priemonė, ar einame Bulgarijos, Rusijos pavyzdžiu, kur šito yra bijoma“, - aiškino A.Navickas.

Visą vasarą profesinės sąjungos derino reikalavimus, tačiau susitarti nepavyko.

„Mes bandėme įrodyti, kad jų („Solidarumo“ ir LŠDPS. - Red.) reikalavimai – grąžinti mokinio krepšelį ir mažinti mokinių skaičių klasėje – yra fragmentiški. Kad ir patenkintų jų reikalavimus, po metų vėl sumažėjus mokinių, vėl reikėtų prašyti daugiau pinigų“, - pasakojo A.Jurgelevičius.

Streikuoti ir mitinguoti kviečiančios profsąjungos reikalauja atkurti iki krizės buvusio mokinio krepšelio dydį, ikimokyklinių įstaigų pedagogų atlyginimus prilyginti prie bendrojo ugdymo įstaigų mokytojų atlyginimų, sumažinti vaikų klasėse ir grupėse, atkurti bazinę mėnesio algą, pasirašyti kolektyvinę šakos sutartį ir ieškoti galimybių anksčiau mokytojus išleisti į pensiją.

http://www.lrytas.lt/lietuvos-diena/aktualijos/mokytoju-streikas-isterijos-burbulas-kuris-pedagogams-pakenks.htm

Sigita Purytė, "Lietuvos rytas"
Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *
Komentarai:
2014-12-05 17:44:22 | vailokui

Jokių "streikų rezultatų" nebuvo, nes puikiai žinom, ant KIENO išderėtų lėšų 2008 m. biudžete bružininkai esą "išstreikavo" atlyginimų pakėlimą mokytojams :D kai MES išderėjome lėšas biudžete ir pasirašėme ilgalaikę algų kėlimo sutartį, - labai lengva buvo šį darbą pasisavinti. Gerai, kad visi įvykiai fiksuoti - pasiskaitykit : http://www.google.lt/url?sa=t& amp;rct=j&q=&esrc=s&am p;source=web&cd=9&ved= 0CE8QFjAI&url=http%3A%2F%2 Fwww.svietimoprofsajunga.lt%2F images%2Fdefault%2Fsource%2Fat tachments%2FVeikla.doc&ei= lM6BVNj3MoLfaLyLgbgI&usg=A FQjCNHdPHGjLr6rJ_B58p7AU2Tz7Ei xeA&sig2=6fwqcgesU_47xCTTe yWaGQ&bvm=bv.80642063,d.d2 s

2014-12-05 11:32:02 | Vailokui

Koks streikas? Jei nesugebi tinkamai organizuoti, tai geriau nepradėk. Žurnalistai teisingai pavadino - burbulas!

2014-12-05 09:19:26 | vailokas

,, Trys profesinės sąjungos derėjosi, viena protestavo. '' O jei visos būtų streikavę -koks rezultatas būtų buvęs, ponai streiklaužiai?.. Gal prisiminsite kiek streikai padėjo pasiekti rezultatų?.. O kodėl vyko paskutinis Žemaitijos mokytojų streikas?.. :))

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.