Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Direktoriams vis per mažai (6)

2015 Balandžio 22d.

Kad mokyklų direktorių tarifinių atlyginimų koeficientai priklausytų nuo toje įstaigoje dirbančių mokytojų koeficientų, siekia Marijampolės švietimo darbuotojų profesinė sąjunga. „Jeigu pedagogų koeficientai minimalūs, tai ir direktoriaus turi būti toks pat“, - neabejoja šios profsąjungos pirmininkas, Jono Totoraičio progimnazijos informatikos mokytojas Egidijus Milešinas.

Jis piktinasi dabar įtvirtinta neteisybe: „Savivaldybės administracijos Finansų departamento direktorės Gražinos Rainienės teiginys, kad praktiškai visų švietimo įstaigų darbuotojų atlyginimų koeficientai yra vidutiniai, yra melagingas.

O juk tuo grindžiamas tokių pat koeficientų taikymas  direktoriams. Vidutiniai koeficientai yra tik Sūduvos gimnazijoje ir lopšelyje – darželyje „Rūta“. Kitur jie minimalūs, nes nėra lėšų. Mokytojams mažinami krūviai, jie vos išgyvena, o mokyklų vadovams vis per mažai. Savivaldybės administracijos atstovai nuo rugsėjo siūlo visiems direktoriams taikyti maksimalius koeficientus. Nesu girdėjęs, kad direktoriui didesnį atlyginimo koeficientą nustatytų dėl to, kad daug gimnazijos mokinių labai gerai išlaikė egzaminus. Visur tik akcentuojama, kad vadovai daug dirba, bet ką ir kaip, neaišku. Aišku tik, kad beveik visi direktoriai priklauso Socialdemokratų partijai, kaip ir savivaldybės tarybos dauguma, sprendžianti, kokį atlyginimo koeficientą taikyti švietimo įstaigų vadovams“.

Kokia tikimybė, kad situacija pasikeis?
Svarbiausia, kad tikimybė yra. Antai, bendradarbiaudami su savivaldybe, pasiekėme, kad be profsąjungos atstovų sutikimo nebūtų tvirtinama mokytojų darbo užmokesčio tarifikacija.

Užsiminėte apie savivaldybę. Ar kyla problemų bendradarbiaujant su ja?
Pati pradžia, prieš pasirašant Teritorinę švietimo kolektyvinę sutartį, buvo sudėtinga, net, sakyčiau, skandalinga. Nors savivaldybė buvo įsipareigojusi bendradarbiauti ir pasirašyti sutartį, ją svarstant savivaldybės tarybos posėdyje, kuriame dalyvavau aš ir Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininkas Audrius Jurgelevičius, tarybos nariai iš mūsų tiesiog išsityčiojo.

Kodėl?
Nes mūsų profsąjunga netyli, kelia į viešumą įvairius valdžiai nepatogius klausimus. Pavyzdžiui, dėl Jono Totoraičio progimnazijos direktorės Renatos Stebuliauskienės, priimančios darbuotojus „per pažintis“, nesilaikančios kolektyvinės sutarties ir kitų teisės aktų.  Savivaldybė į tai reaguoja, siunčia tikrintojus, bet jie pažeidimų neranda. Nes nenori rasti. Kėlėme ir kitų mokyklų vadovų veiklos trūkumus. Juk pagal įstatymą, mokytojų atlyginimai, darbo krūviai turi būti derinami su profsąjungomis, tačiau to dažnai nedaroma, informacija slepiama nuo pedagogų. Ten, kur nėra profsąjungų, direktoriai daro, ką nori. Savivaldybės taryba į mūsų aktyvumą sureagavo sprendimu nepasirašyti Teritorinės švietimo kolektyvinės sutarties.

Tačiau pasirašė...
Kadangi palaikau ryšius su kitų Europos šalių profesinėmis sąjungomis, jas informavau apie situaciją Marijampolėje. Jų vadovai merui Vidmantui Braziui, Premjerui Algirdui Butkevičiui atsiuntė mus palaikančius raštus, reikalaujančius įpareigoti savivaldybės vadovus toliau derėtis ir pasirašyti minėtą sutartį, nes Marijampolės savivaldybėje pažeisti visi demokratijos principai. Tačiau savivaldybės taryba „tempė gumą“, kol negavo mus palaikančio laiško iš Briuselio, Europos profesinių sąjungų švietimo komiteto, kuriame yra atstovaujamos 45 valstybės. Tada pasirašėme Teritorinę švietimo kolektyvinę sutartį, kuri registruota Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje.

Kuo reikšminga Teritorinė švietimo kolektyvinė sutartis?
Jos pagrindu sudaryta savivaldybės Trišalė švietimo taryba, kurioje dirba mokyklų vadovų, profsąjungų ir savivaldybės administracijos atstovai. Prieš pateikiant savivaldybės tarybai svarstyti su švietimu susijusius klausimus, jiems turi būti pritarta Trišalėje švietimo taryboje. Antai jos posėdyje, vykusiame prieš kelias savaites, derinome ateinančių mokslo metų mokyklų komplektų skaičių, vaikų darželių darbą vasarą, kelių savivaldybės kaimiškųjų vietovių mokyklų reorganizavimo reikalus.

Mūsų mieste veikia ir kita profsąjunga - Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Marijampolės savivaldybės susivienijimas, kuriam vadovauja Laisvalaikio ir užimtumo centro direktorius Kęstutis Petraška.

Kuo ji skiriasi nuo jūsiškės?
Kita profsąjunga nedalyvauja Trišalėje švietimo taryboje, nors buvo kviesta, taip pat nedalyvavo ir derybose dėl Teritorinės švietimo kolektyvinės sutarties bei jos nepasirašė. Vaizdas toks, kad ji yra tik tam, kad būtų. O neveikli ji vien dėl  pirmininko: kaip jis gali ginti dirbančiųjų interesus, kai jo – savivaldybės įstaigos vadovo –  atlyginimas priklauso nuo savivaldybės valdžios. Pasakysi ką ne taip ir, žiūrėk, rudenį atlyginimo koeficientas bus sumažintas. 

Ar Jūsų vadovaujama profesinė sąjunga veikia visose Marijampolės švietimo įstaigose?
Ne. Ji veikia J. Totoraičio progimnazijoje, „Šaltinio“, „Ryto“ pagrindinėse mokyklose, Sūduvos, Rygiškių Jono gimnazijose, Dailės mokykloje, lopšelyje – darželyje „Rūta“. Organizacija vienija apie pusantro šimto narių.

O kiek profsąjungiečių yra jūsų progimnazijoje?
Dvylika. Tai nėra daug, tačiau visiems gerai, kad yra tie dvylika, nes jie kovoja už visus pedagogus ir kitus progimnazijos darbuotojus.

Kodėl profsąjungos nėra populiarios?  
Visų pirma todėl, kad daugelis žmonių apie jas mąsto sovietiniais standartais, kai profesinės sąjungos organizuodavo narių pobūvius, skirstydavo kelialapius į poilsiavietes, kurortus... Dabar svarbiausias profsąjungos uždavinys – atstovauti savo nariams, juos ginti.

Neretai profsąjunga prisimenama tik tada, kai žmogui gresia atleidimas iš darbo, mažinamas atlyginimas, darbo krūvis ar subręsta kita konfliktinė situacija.

Nors mūsų įstatuose numatyta, kad galime ginti ne mažesnį nei trijų mėnesių „stažą“ turintį profsąjungos narį, paprastai tai darome, kai tik į mus kreipiamasi.

Kartais sprendžiant problemą užtenka pasikalbėti su vadovais. Jei to per mažai, pradedame rašyti raštus savivaldybei, kreipiamės į darbo ginčų komisiją, teismus, ginti pedagogų iš Vilniaus atvyksta mūsų profsąjungos advokatai.

Į profsąjungą žmonės kreipiasi, kai nebegali kentėti neteisybės, kurią ir iki tol matė, bet, kol jų tai nelietė, garsiai nekalbėjo. Kodėl?
Gal lietuvių toks būdas: kuo daugiau jam ant kupros krauna, tuo jis žemiau lenkia galvą ir daugiau tyli. Nežinau, kiek ant žmogaus dar galima krauti, kad jis pamėgintų atsitiesti ir pasakyti: „užtenka“. Turbūt lietuvių tauta yra kantriausia.

Pagal statistiką, Lietuvoje tik 3 procentai darbuotojų priklauso profsąjungoms. Iš jų stipriausiai – Švietimo – priklauso 15 procentų. Kitose valstybėse narystė siekia 80 ir daugiau procentų. Todėl mūsų šalyje sunku ginti darbuotojų interesus. Tačiau valdžia supranta, kad Švietimo profsąjunga sugeba pakelti žmonės, ji tai ne kartą demonstravo rengdama streikus.

Jūs esate informatikos mokytojas, Marijampolės profsąjungos pirmininkas nuo 2007- ųjų metų, Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininko pavaduotojas. Ar dėl savo aktyvios veiklos nejaučiate mokyklos vadovybės spaudimo?
 
Jaučiu. Pavyzdžiui, per pastaruosius dvejus metus mano atlyginimas sumažėjo 500 – 600 litų. Švietimo įstaigų vadovai turi įrankių, kaip tai padaryti, nes jie valdo pinigus, skirsto krūvius... Mūsų santykiai su progimnazijos direktore įtempti, nes aš keliu į viešumą  negeroves. O jų mokykloje nemažai. Tačiau kova už teisybę yra tikrai labai sunki, o dar sunkiau, kai patys progimnazijos darbuotojai, nors ir puikiai suprasdami kas vyksta aplink, bijo viešai palaikyti profsąjungą.

"Miesto laikraštis"
Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *
Komentarai:
2015-04-23 21:55:51 | Moksleivis

Valio!! Koks aš laimingas,kad dar egzistuoja mokytojai,kuriems ištiesų rūpi. Budamas moksleivis pradedu suprast,kokia čia betvarkė ir anarchija įsigalėjusi švietime. Baisiausia dėl savo ateities. Negi visada taip bus? Gaila ir paprastų mokytojų ir moksleivių. Pastebėjau,kad Totoraičio progimnazijoje nebejuokinga darosi ir gandai įvairiausi sklando apie direktorę. Tikėkimės,kad iš tų 12 susidarys šimtai ir tūkstančiai. Varykit mokytojau Egidijau! Geras mokytojas esat! :) Pagarbiai,jūsų buvęs mokinys.

2015-04-23 11:03:53 | Genutė

Palaikau visa širdimi, ačiū...kovok už teisybę...

2015-04-22 21:20:16 | Simas

Geras straipsnis. Sėkmės Jums!

2015-04-22 16:11:13 | Jolita

Super straipsnis, daugiau tokių, atveriančių akis.

2015-04-22 12:37:19 | zz

Pirmyn Egi!!!

2015-04-22 10:27:16 | Rasa

Bravo, Egidijau ! Kuo daugiau aktyvių profsąjungiečių švietimo sistemoje - tuo daugiau tikrosios demokratijos šalyje ;)

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.