Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Rajono mokyklose - vadovų diktatūra? (6)

2015 Gegužės 27d.
„Kreipiamės dėl galimai psichologinio smurto ir neetiško gimnazijos direktoriaus elgesio mokytojų atžvilgiu“, - tokiu sakiniu prasideda vienos miesto mokyklos mokytojų laiškas, kurį jie adresavo  tarybos nariams ir merui. Rajono savivaldybė atsisakė jį tirti motyvuodama tuo, kad laiškas anoniminis – mokytojai nepasirašo, bijodami dėl savo darbo krūvių ir ateities. Šis laiškas buvo pateiktas  kovo 19 dieną. Naujoji taryba, kaip ir naujasis meras dar nebuvo prisaikdinti, jie šio laiško net neperskaitė.
 
Nesulaukęs palaikymo švietimo skyriuje šią savaitę su laišku į redakciją atėjo pedagogų profsąjungų lyderis Erikas Gaigalas. Jo žiniomis, išdėstyti faktai – tikri. Nors ir prašydamas nekonkretinti gimnazijos viešai, situacijos be dėmesio jis nenorėjo palikti todėl, kad „vadovai su pedagogais  panašiai elgiasi ir keliose kitose mokyklose“. Būtent todėl redakcija nusprendė išspausdinti anoniminio laiško (redakcijai direktoriaus pavardė ir gimnazija žinoma) ištraukas ir komentarus. Dar viena priežastis – šią savaitę rajono merą Antaną Vagonį pasiekęs jau kitos rajono gimnazijos mokytojų laiškas. Nesvarbu, kad taip pat anonimiškas. Meras tylėti nenusiteikęs.   
 
Ištraukos iš mokytojų laiško. „Apie slapta darytas kratas“
 
„Pasirodo, mokytojams nežinant ir nedalyvaujant, buvo tikrinami ir fotografuojami kabinetai. Tai darė direktorius ir jo pavaduotoja“;„Pasisakymas (direktoriaus) ir nuotraukų demonstravimas truko apie 40 minučių, visą tą laiką mokytojai buvo žeminami, ironizuojama ir retoriškai klausiama: “Tai gal Putino laukiate?“, mokykloje ir jos teritorijoje yra 11 stebėjimo kamerų, galiu pademonstruoti, ką veikiate“. ir t.t.“; „Buvome kaltinami, kad geografijos klasėje tebelaikomi žemėlapiai su raidėmis LTSR“, kad dailės kabinete yra neestetiškas mokomasis plakatas, kuriame vaizduojamas mokinys sovietine uniforma ir kaklaraiščiu ir t.t. Tačiau nepasidomėta, kodėl jie laikomi. Todėl, kad gimnazija per 25 – eris nepriklausomybės metus nepajėgė nupirkti naujų mokymo priemonių (buvo skaičiuojamas kiekvienas litas, nustatomi prioritetai, į kuriuos tokios vaizdinės priemonės nepakliūdavo) arba iš viso panašių nebuvo išleista...“
 
„Direktorius kalbėdamas uždraudė mums paaiškinti nuotraukose matomą situaciją. Kai kuriose nuotraukose matėsi jog tikrintojams nepatikę daiktai tyčia ištraukti ir nufotografuoti...“
 
„Mokytojus ypač įskaudino pastabos apie Rusijos prezidento „laukimą“. Posėdžio pabaigoje buvome ironiškai pasveikinti :“Tai su Kovo 11 – ąja“; „tokio psichologinio terorizavimo ir patyčių nesame patyrę... Jau po posėdžio mokytojai teigę supratę ir anksčiau, kad kažkas rausėsi jų kabinetuose, nes daiktai buvo iškilnoti, sujudinti nuo galinių spintų sienų atitraukti segtuvai ir pan. Kyla klausimų: ko ieškota, ką norėta rasti?  Ko ieškota gimnazijos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkės kabineto stalčiuose, kuriuose sudėti organizacijos dokumentai?“
 
„Kratos darytos slapta, nežinant ir nedalyvaujant mokytojams. Manome, kad toks vadovo elgesys netoleruotinas, neetiškas, amoralus. Įnešė į kolektyvą daug negatyvių nuotaikų. Prašome ištirti ir įvertinti susidariusią situaciją. Mokytojų, atvirai kalbančių apie šia problemas neatsiras, nes žmonės bijo prarasti darbo krūvius. Jeigu domina mūsų situacija, tai pokalbis su Jumis įmanomas tik be vadovų ir jų šeimos narių. Dėl tos pačios priežasties dokumento nepasirašome“, - savo laišką baigia mokytojai.
 
Motyvas: neturi teisės
 
Rokiškio savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas Aurimas Laužadis, „Gimtojo...“ žiniomis, nedaug  domėjosi laiške išdėstytais teiginiais. Motyvuodamas tuo, kad jie – anonimiški. „Mes tokiu atveju neturim teisės“, - svarstė A. Laužadis. Tačiau jis paprašė savo pavaduotojos Ritos Elmonienės  pakalbėti su gimnazijos direktoriaus pavaduotoja. „Panašūs faktai buvo. Paprašiau, kad būtų paimtas raštiškas atsakymas iš direktoriaus“, - sakė vedėjas.
 
„Mūsų pozicija tokia. Turėtų išdrįsti pasirašyti. O kai neaišku į ką kreiptis, kam atsakyti..? Turi būti asmuo, su kuriuo bendrauji“, - svarstė R. Elmonienė.   
 
Ieško problemų ten, kur nėra
 
Pedagogų profsąjungų lyderis Erikas Gaigalas sakė, kad jau daug metų iš kolegų mokytojų kituose rajonuose girdėdavo „negražių“ pasisakymų apie vadovus ir jų darbo metodus. „Aš vis sakydavau, kad  Rokiškio direktoriai ne tokie, nes beveik nepasitaikydavo panašių kaip ši istorijų. Turėjom vieną probleminę įstaigą, bet, pasikeitus vadovui, nebeliko problemų“, - sakė pašnekovas.
 
„Pastaruoju metu atsiranda įstaigų, kur santykiai tarp vadovų ir darbuotojų, bei juos atstovaujančių ėmė blogėti. Su kuo tai susieti? Numanau, kad mažėjant mokinių, o tuo pačiu ir mokinio krepšelio lėšų, vyksta „kautynės“ dėl pamokų ir darbo krūvių. Vadovui atsiranda galimybės manipuliuoti, kam duoti daugiau pamokų, o kam mažiau, kas gali rasti užtarėjų, o kas ne. Taip formuojamas „savų“ ratas, taip skaldoma kolektyvo vienybė. Mažėjant mokinių, vadovų etatai taip sparčiai nemažėja, kaip mokytojų krūviai. Galbūt vadovai turi per daug „laisvo laiko“, todėl ieško problemų ten, kur jų nėra arba joms spręsti pasirenka būdus, kurie netelpa į jokius darbinius ir „padorumo“ rėmus“, - kalbėjo E. Gaigalas. Jis  sakė girdintis vadovus sakant: „MOKYTOJAI NIEKO NEDIRBBA“. „Tai jeigu vadovas su visais jam duotais valdžios įrankiais nesugeba mokytojo „priversti dirbti“, kas jis per vadovas?“, - klausė E. Gaigalas.
 
Rotacija - būtina
 
„Dar viena problema, kurią įžvelgiu-tai vadovų rotacija. Jeigu anksčiau maniau, kad jos gal ir nereikia, tai dabar matau, kad ji būtina. Žmonės, dešimtmečiais dirbdami mokyklų direktoriais tiek susitapatina su įstaiga, kad turbūt galvoja jog yra visagaliai, nepakeičiami. Išoriškai viskas gražu mokyklos renovuojasi, mokymo procesas vyksta, egzaminų metu gaunami šimtukai. Švietimo skyrius pretenzijų neturi, tačiau kolektyvas susirinkimų metu tyli, tarsi būtų visiems kas burnas užrišęs. O jeigu kas ir išdrįsta ką nors pasakyti, tai labai greitai būna nutildomas. Aišku, viešinti tokias problemas per spaudą - ne pats geriausias sumanymas, tačiau ką daryti? Kaip pasakyti, kad skauda?“, - kalbėjo E. Gaigalas. Jis nemato pagrindo netikėti aprašyta istorija, nes jam žmonės pasakoja viską, nieko neslėpdami.
 
„Daug negerų dalykų taip ir lieka neišviešintų, problemas sprendžiam kitais būdais. Sutinku, kad direktorius matė problemą, kad reikėjo ją spręsti, tačiau ar tokiu būdu? Su kolektyvo narių patyčiomis? Mokyklose dabar labai daug kalbama apie patyčių prevenciją, mokiniai tyčiojasi vieni iš kitų, reikia tam užkirsti kelią. Tokie atvejai rodo, kad mūsų pedagogų tarpe ne viskas gerai, o dar mokome kitus“, - sakė profsąjungų lyderis.
 
Jį  nuvilia dar vienas dalykas - profsąjunga organizuoja mokymus, pasirašinėja kolektyvines sutartis, netgi teritorinius kolektyvinius susitarimus, kur deklaruoja bendradarbiavimą, kolegiškumą ir kitas gražias vertybes. „Deja, bet nemaža dalis tų gražių žodžių taip ir lieka deklaracijomis“, - kalbėjo E. Gaigalas. Nors jis mano, kad dauguma mūsų mokyklų turi gerus vadovus, tačiau atsinaujinimas – būtinas. Ir ne kosmetinis, bet rimtas. „Mokykloms reikia šiuolaikinio oro, reikia naujų idėjų, naujų pasiūlymų, naujos bangos. Bijau, kad nevykstanti vadovų kaita įtampas tik didins, o tai mokykloms tikrai nieko gero neduos. Lietuviai sako :- senas arklys vagos negadina, bet sako ir , kad „žuvis genda nuo galvos‘“, - svarstė E. Gaigalas. 
 
Gimnazijoje nėra tualetinio popieriaus?
 
Gegužės 20 dieną rajono meras A. Vagonis gavo jam adresuotą Obelių gimnazijos bendruomenės laišką :„Džiaugiamės jūsų iniciatyvomis pakeisti rajono gyvenimą. Malonu, kad žadinate iš „letargo“ miego. Kviečiame tankiau užsukti į Obelių gimnaziją. Gimnazijos bendruomenė tada pamatys kaip atrodo tualetinis popierius, oro gaivikliai, popieriniai rankšluosčiai ir t.t. Gal pedagogų darbo krūvio tarifikacija atsiras mokytojų kambaryje, o ne pas direktorių ant stalo. Darbo krūvis bus skirstomas ne pagal grožį, simpatijas, lojalumą ar vyro darbą, o pagal atliktus darbus ir kvalifikaciją. Nesuprantame kaip taupome, kai vežame 2 – 3 mokinius 29 vietų autobusu ir t.t. Manome, kad šiuolaikinės mokyklos direktorius turėtų mokėti nors įjungti ir išjungti kompiuterį... Apie bendruomenės mikroklimatą ir požiūrį į mokinius galėtų papasakoti patys moksleiviai. Atleiskit, kad sutrukdėm jūsų laiką savo problemomis, bet mums skauda... Nepasirašome, nes bijome...“
 
Meras siūlo nebijoti
 
„Obelių gimnazijos tikrai nepaliksiu. Bus spekuliuojama tuo, kad mano puolimas tendencingas, nes direktorius Jonas Bulovas - pensininkas, o aš pasisakiau prieš mokyklose dirbančius pensininkus. Būsiu kaltinamas. Bet jei žmonės rašo, kad jie bijo viešintis ir rašyti, tai yra rimta. Noriu susitikti su jais. Manau, kad jie bijos atvirai kalbėti, o man nuvykus iš karto atsiras tualetinis popierius. Bet tai neduos efekto. Kviečiu išdrįsti. Aš, kaip laisvo žodžio reiškėjas, esu pavyzdys. Žmonės bus apginti. Noriu, kad prie viso to prisidėtų pedagogų  profsąjunga ir kiti, nepatenkinti mokyklų vadovais, tie, kurie bijo viešintis“, - sakė A. Vagonis.
 
J. Bulovo komentaras
 
„Įdomu kodėl neina pas mane kalbėti, o eina kitur. Nė vieno neišvarau. Tarifikaciją pas save laikau, kad žinočiau ką daryt. Ateina žmogus, su juo galima iš karto pakalbėti, gali išreikšti nepasitenkinimą. Bet kol kas didelių priekaištų nebuvo,  tik anglų kalbos mokytojams trūksta pamokų. Yra tik viena su aukštuoju išsilavinimu, kitos tik kolegiją baigę, o mokytis atsisako“, - komentavo Obelių gimnazijos direktorius. Dėl tualetinio popieriaus jis nesiginčija. „Nesakau, kad nėra problemos. Bet kai svečiai atvažiuoja, išnešam. Svečias nesinešios rankinukuose, o mokytojai turi pasiruošti.  Kas daryti, tokia situacija. O visi kita – emocijos. Pamokas skirstau pagal  išsilavinimą, o ne pagal grožį“, - sakė J. Bulovas. Kompiuterį jis prisipažino ne visuomet kabinete turintis, nors nešiojamąjį turi. Daugeliu atveju jam pakanka bendrauti per sekretorę. Paklaustas ar būdamas pensininkas negalvoja išeiti, direktorius teigė kol kas apie tai negalvojęs. Ar jis tinkamas dirbti toliau, J. Bulovo nuomone, turi spręsti valdžia. Šiuo metu direktoriui 65 – eri.  
 
Prierašas
 
Erikas Gaigalas: “Žmonės, dešimtmečiais dirbdami mokyklų direktoriais tiek susitapatina su įstaiga, kad turbūt galvoja jog yra visagaliai, nepakeičiami. Išoriškai viskas gražu mokyklos renovuojasi, mokymo procesas vyksta, egzaminų metu gaunami šimtukai. Švietimo skyrius pretenzijų neturi, tačiau kolektyvas susirinkimų metu tyli, tarsi būtų visiems kas burnas užrišęs“.
 
Antanas Vagonis: “Bet jei žmonės rašo, kad jie bijo viešintis, tai yra rimta“.
Reda Milaknienė, "Gimtasis Rokiškis"
Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *
Komentarai:
2015-05-28 00:54:41 | Egidijus Milešinas

Labiausiai mane stebina, kaip lietuviai skundžiasi visam pasauliui, kad jų niekas nevertina. O kaip juos vertinti, jei savęs nevertina... Kiek kartų esu girdėjęs, iš ne vieno Kolegos, pasakytą frazę "...o ką mes galime padaryti, juk mes tik maži sraigteliai, dideliame mechanizme..." Kolegos, o kas kitas jei ne aš, ne Tu, ne Tavo kolega tai padarys. Niekas!!! Niekas neateis ir nepadarys tvarkos Jūsų aplinkoje be Jūsų pačių. Taip, kad užteks dejuoti, verkšlenti ir leisti save žeminti. Laikas kovoti už savo teises, už savo vaikų teises. Vis dėl to XXI amžius ir nesu girdėjęs, kad šiais laikais kur nors vergija yra įteisinta...

2015-05-27 23:38:23 | Egidijus Milešinas

Panašios situacijos kartojasi visoje Lietuvoje. Jau ne pirmi metai kartojame, kad mokyklose direktoriai susikūrė savo UAB'us, nuo kurių dalis "dividendų", įvairiomis formomis, atitenka ir savivaldybių "klerkams". Esu ne kartą sakęs ir rašęs, mokytojų bijojimas, tylėjimas ir kentėjimas prie gero tikrai neprives. Juk liaudies išmintis byloja "...apetitas ateina be valgant..." Kuo ilgiau leisime direktoriams siautėti, tuo labiau jų tas siautėjimas darysis nebevaldomas, tuo labiau jie sugebės mokytojus prispausti ir dar labiau atimti iš jų savigarbą. O gal vis dėl to Senovės Graikijos laikais gyvenę žmonės buvo teisūs sakydami, kad pedagogas, tai vergas?

2015-05-27 20:15:39 | zyle

Ir Vilniaus mokyklose panašu. Vienintelis dalykas, kad mes ne taip žiauriai bijome prarasti darbą, todėl išdrįstame. Mano mokyklos direktorius (beje, pensininkas) po tiek metų taip pat mano, kad tai jo mokykla. Kas gera padarė, tai jis, kas kamarą privarė-tai mes (anot patarlės). O, bet tačiau!!!! Išdrįskite, mokytojai ir profsąjungų pirmininkai. Aš išdrįsau. Tačiau reikia gerai dirbti, puikiai vesti pamokas, nes tavo darbą direktorius stebi pro padidinamą stiklą. O komentatorės Vilmos plepalai-niekiniai. Daugiausia "per galvą gauna" profsąjungų pirmininkai. Nežinau, gal yra ir padlaižių. Tačiau tokius lengva perrinkti. PASIRAŠYKITE KOLEKTYVINĘ SUTARTĮ IR REIKALAUKITE JĄ VYKDYTI. TAI NĖRA ANTIĮSTATYMIŠKA IR LAAAABAI DRAUSMINA DIKTATORIUS. SKAITYKITE ĮSTATYMUS, DARBO KODEKSĄ. MUS APGAUDINĖJA, NIEKINA, KAI MATO, KAD MES ŽIOPLI. "Glušą ir bažnyčioj muša". Mūsų direktorius siautėtų ir toliau, tačiau didžioji dauguma kolektyvo palaiko profs. pirmininką, nes jis juos gina. ir direktorius pastatomas į savo vietą. 10 metų sunkaus darbo, kad direktorius suprastų, kad pakeltu tonu neturi teisės bendrauti, kad yra DVI derybų PUSĖS, turinčios VIENODAS TEISES. Konsultuokitės su profs. lyderiais. Galų gale skųskite Darbo inspekcijai, savivaldybei. Pasirašykite VISI, tada nebaus nė vieno. Visų neišdrįs.

2015-05-27 18:47:33 | vilma

Visur visko yra. Bet yra ir taip, kad profsąjungos pirmininkai pirmiausiai eina direktoriaus nuomonės paklausti, su juo suderinti, o paskui tik su nariais kalba. Ir turi daugiausiai pamokų būtent pirmininkas, ir gali jas vesti, gali nevesti, o jų metu gerti kavą su administracija. O informavus apie tai regiono atstovą, gauni atsakymą, "taigi iš idėjos "dirba", ar gaila jums,, kad ten kokios pamokos nepraveda". Profsąjungoms reikėtų ir savo kieme apsišluoti.

2015-05-27 09:39:41 | Taigis

Žmonės rinkite parašus ir neškite į profsąjungą ir rašykites peticiją, nes pas ką dar nėrabėdų, bus priėmus naują DK Informuojame, kad galima pasirašyti peticiją prieš darbuotojų garantijų mažinimą internete – http://www.peticijos.lt/visos/ 71784

2015-05-27 09:17:02 | miestas

Ne tik šio rajono ir ne tik rajonų - ir miestų - mokyklose dedasi panašūs dalykai. Daugelis mokyklų vadovų tapę "savo ūkio, nuosavybės" - valstybinės mokyklos savininkais. Deja, klausimas vienintelis : KODĖL MOKYTOJAI TIEK METŲ LEIDŽIA sau būti vasalais, o šiems žmogėnams diskredituoti Respublikos švietimo sistemą ?

«Atgal
Lietuvos švietimo profesinė sąjunga
Reklama
 
  


Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.