Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Buksuojančias švietimo reformas teks stumti su premjero pagalba (4)

2015 Rugsėjo 10d.

Rugsėjo 8 d. LŠPS pirmininkas Audrius Jurgelevičius, LŠĮPS pirmininkas Eugenijus Jesinas ir LŠPS tarptautinė sekretorė Tatjana Babrauskienė susitiko su Vyriausybės kanclerio pirmuoju pavaduotoju Rimantu Vaitkumi aptarti švietimo sistemos problemas, apsikeisti nuomonėmis dėl Vyriausybės programos švietimo srityje vykdymo ir įvertinti darbus, kurie buvo atlikti Švietimo ir mokslo ministerijoje (ŠMM), įgyvendinant 2014 m. rugpjūčio 27 d.  Ministro Pirmininko sudarytos tarpinstitucinės derybinės darbo grupės pasiūlymus dėl mokinių ugdymo kokybės, veiksmingumo, pedagogų socialinių sąlygų gerinimo ir bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkymo, kurie 2015 m. vasario 26 d. buvo pateikti  Vyriausybei ir kuriems premjeras iš esmės pritarė.

Vertindami situaciją švietimo sektoriuje, profesinių sąjungų lyderiai pažymėjo, kad problemos, viena vertus, išlieka tos pačios – nesubalansuoti mokytojų darbo krūviai, maži atlyginimai, nesaugios darbo sąlygos, nesprendžiamas kokybiško mokyklų valdymo, nuo kurio priklauso ir ugdymo kokybė, klausimas, sujungiant mokyklos veiklos rezultatus, vadovo atestaciją ir vadovo darbo kadenciją.

Kita vertus, atsiranda naujos problemos. Švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė viešai rodo nepasitikėjimą mokytojais, skelbia, kad spalio mėnesį bus pristatyta nauja pedagogų atestacijos tvarka, kuri bus susieta su mokinių pažanga: „Kartais būna taip, jog mokytojai labai stengiasi, gauna metodininko vardą, didesnį atlyginimą, o tada jau nebekreipia dėmesio į savo tobulėjimą, lygio išlaikymą, nes esą jau viskas pasiekta“, – teigia A. Pitrėnienė. Siekiant to išvengti, anot ministrės, rengiamasi įvesti pedagogų atestaciją, kuri turėtų paskatinti mokytojus tobulėti. Tačiau minėta metodika ne tik nederinama su profesinėmis sąjungomis, bet apie jos rengimą nežino net ir ŠMM specialistai, atsakingi už pedagogų atestaciją.  

Vertinant naujos ministrės veiklą, tenka konstatuoti, kad, nustatant prioritetus, Vyriausybės programai dėmesio skiriama minimaliai, nors pamokantis turėtų būti buvusio ministro Dainiaus Pavalkio nustūmimas nuo posto, kaip, neva, nevykdančio Vyriausybės programos nuostatų švietimo srityje.

Ministro Pirmininko sudarytos tarpinstitucinės derybinės darbo grupės pasiūlymų dėl mokinių ugdymo kokybės, veiksmingumo, pedagogų socialinių sąlygų gerinimo ir bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkymo įgyvendinimo procesas taip pat stringa. R.Vaitkus atkreipė dėmesį, kad turi būti atliktas darbo grupės pasiūlymų vykdymo monitoringas.

Susitikime buvo sutarta, kad švietimo sektoriaus problemos, jų sprendimo būdai, derybinės darbo grupės pasiūlymų įgyvendinimas ir kiti svarbūs švietimo kokybei užtikrinti klausimai, artimiausiu metu bus aptarti profesinių sąjungų atstovų susitikime su premjeru.

Primename, kad Vyriausybėje derybinės darbo grupės nariai pristatė savo suderintus pasiūlymus Ministrui Pirmininkui A. Butkevičiui:
• Nuo š. m. sausio 1 d. ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų pedagogams palaipsniui proporcingai kelti darbo užmokestį, kol jis pasieks bendrojo lavinimo mokyklų mokytojų darbo užmokesčio lygį.
• Nuo š. m. rugsėjo 1 d. panaikinti prievolę mokyklų vadovams turėti 5 kontaktines valandas, jas atiduodant mokytojams.
• Nuo š. m. rugsėjo 1 d. minimali pedagogų tarnybinių atlyginimų koeficientų ribą pakelti iki vidurkio.
• Nuo 2016 m. taip pat turi didėti mokytojų atlyginimai. Tolimesnis atlyginimų kėlimo klausimas bus siejamas su etatinio darbo apmokėjimo įvedimu.
• Nuo 2016 m. sausio 1 d. mokinio krepšelį pakeis klasės krepšelis.
• Nuo š. m. liepos 1 d. įteisinti tvarką, kuri leistų iš ŠMM biudžeto švietimo įstaigoms pridėti lėšų išeitinėms kompensacijoms mokėti pensinio amžiaus sulaukusiems mokytojams, šalių sutarimu nutraukusiems darbo sutartį.
• Nuo š. m. liepos 1 d. sudaryti galimybę mokėti kompensacines išmokas ikipensinio amžiaus mokytojams, savo noru nutraukusiems darbo sutartį. Išmokos būtų mokamos kol asmuo sulauks pensinio amžiaus.

Ministras Pirmininkas pritarė beveik visiems darbo grupės pasiūlymams, kai kuriems iš dalies, todėl socialiniai partneriai – profesinės sąjungos ir ŠMM – dėl šių priemonių įgyvendinimo toliau veda derybas, kurių rezultatai bus įtvirtinti švietimo šakos kolektyvinėje sutartyje.

Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *
Komentarai:
2015-09-14 13:47:04 | mokytojas

Ačiū, Egidijau, už informaciją, taip ir galvojau, kad taip yra. Vadinasi, direktoriai už mažiau darbo gaus tą patį atlyginimą (kiek žinau, 5 pamokos buvo į jų atlyginimą įskaičiuotos). Kitaip sakant, jiems atlyginimai padidėjo. Ar iš švietimo darbuotojų direktoriai gavo mažiausiai, kad reikėjo jiems kelti atlyginimus? Ar teisinga už mažiau darbo gauti tiek pat??? Mokytojai taip pat norėtų už tą patį atlyginimą dirbti mažiau. Kodėl tokios malonės neturi mokytojai? Manau, kad direktoriai tikrai nenuskurstų, jei jiems už tas 5 nevedamas pamokas nebūtų mokamas ir atlygis. O atsilaisvinusias lėšas galima būtų panaudoti mokytojų atlyginimams.

2015-09-11 13:51:05 | Egidijus

Gerb. mokytojau, direktoriams panaikinus prievolę vesti pamokas, jų atlyginimai tikrai nesumažėjo. Tariantis dėl to, direktorių atstovų, buvo iškelta viena iš sąlygų, todėl iš valstybės biudžeto buvo skirtos papildomos lėšos.

2015-09-11 12:37:21 | mokytojas

O tai kaip čia išeina su direktoriams panaikinta prievole vesti pamokas: ar jiems sumažėjo atlyginimai, jei neveda pamokų? Ar atlyginimai liko tokie patys?

2015-09-10 15:59:48 | ona

džiugu , kad yra kas mato tunelio gale šviesą. manau viskas atguls į projekto protokolus. seku visas naujienas nuo vasario mėnesio. Buvo kalbama, kad išankstinio išėjimo į pensiją vyriausybė yra sutaupiusi išmokoms 1.4 mln. eurų. Dabar sako jų nėra. Ministras pirmininkas pritarė , bet neaišku ar patvirtins? .visada buvo skriaudžiami ikimokyklinio ugdymo pedagogai. Jie dirba po 10 valandų be jokių pertraukų - tai kur tas socialinis teisingumas. Tikėkime , kad tie pažadai greitu laiku bus vykdomi..

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.