Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Pedagogams pabodo pažadai – jie ruošiasi streikui (0)

2015 Lapkričio 18d.

Artūro STAPONKAUS nuotr.

Visos Lietuvoje veikiančios švietimo profesinės sąjungos vieningai derina veiksmus ir rengiasi bendroms akcijoms. Nors švietimo darbuotojų atstovai ir dalyvavo derybose su Vyriausybe, panašu, kad visos derybinės priemonės nieko gero nedavė. Beveik metus pedagogų atstovai bandė civilizuotai tartis su valdžia dėl tinkamų darbo sąlygų mokytojams bei kokybiško ugdymo mokiniams, tačiau Vyriausybei rūpi tik išorės grėsmės, o laiko pažvelgti į vidų, kur auginama šalies ateitis, atrodo, nebelieka. Nors pats premjeras buvo įgaliojęs Švietimo ir mokslo ministeriją derėtis ir tartis, tačiau derybos sukosi kaip užburtas ratas, nukeliant įsipareigojimų datas, kol nieko konkretaus nenuspręsta. Vienintelis reikalavimas – ikimokyklinio ugdymo pedagogams kilstelėti atlyginimai – nors ir lėtai, yra vykdomas. O visa kita atrodo kaip tamsus miškas, nieko gero nežadantis Lietuvos švietimo ateičiai.

Pedagogai ruošiasi streikui

Net ir ruošdama 2016 m. biudžeto projektą Vyriausybė nenumatė pakankamai lėšų daugeliui ypač svarbių dalykų švietimui – pokriziniam mokytojų atlyginimų atstatymui, priešpensinio amžiaus pedagogų išankstiniam išleidimui, švietimo įstaigų finansavimo metodikos keitimui, ugdymo proceso keitimo darbams ir t. t. Kad ir kokia politinė valdžia sėdasi prie valstybės vairo, rimtoms švietimo reformoms ji nesiryžta.
„Pakaks“, – nusprendė pedagogus vienijančios organizacijos. Nuspręsta steigti jungtinį streiko komitetą ir gruodį surengti įspėjamąjį streiką. Preliminariai numatoma, kad įspėjamoji akcija vyks gruodžio 8 d., reikalaujant atkurti mokytojų atlyginimus po krizės, numatyti lėšas klasės krepšeliui, spręsti klasių/grupių dydžių, mokytojų krūvių problemas, rūpintis priešpensinio amžiaus mokytojų išleidimu bei naujų specialistų pritraukimu ir t. t.

Šiaulių švietimo profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkė Rasa Jasmontienė sako, kad jau beveik metus deramasi dėl visų kompleksinių priemonių, kurios turėtų pagerinti ugdymo kokybę. „Daugybė tarptautinių tyrimų rodo, kad mūsų moksleivių rezultatai nuolat prastėja, o aukštosios mokyklos guodžiasi, kad ateinantys iš bendrojo lavinimo mokyklų mokiniai paruošti vis prasčiau, pablogėjusios jų žinios, raštingumas. Prieš metus Lietuvos švietimo profesinė sąjunga pasiūlė visą kompleksą priemonių ugdymo kokybės gerinimui, taip pat mokytojų darbo sąlygų gerinimui. Deja, vietoj numatyto pusmečio derybos tęsiasi metus, ir jokių prošvaisčių iš Vyriausybės pusės nesimato“, – sako R. Jasmontienė.

O derybinių pozicijų pagal švietimo profsąjungų keliamus reikalavimus daug. Ir iš visų reikalavimų kol kas nuosekliai vykdomas tik vienas – ikimokyklinio ugdymo pedagogams algos šiek tiek pakeliamos kas pusę metų. Bet ir čia daugybė spragų – valdžia „pasakė“, bet atlyginimus pakelia nevienodai: vienur darželio finansinė situacija sunkesnė, nes vietinė valdžia mažai skyrė pinigų, kituose darželiuose šita informacija sunkiai sklinda ir pan.

„Esame ir tuo nepatenkinti. Jeigu jau didinamas atlyginimas, tai turi būti daroma skaidriai ir aiškiai, kaip, pavyzdžiui, sugrąžinant arba keliant atlyginimus Seimo nariams, teisėjams, valdininkijai, – privalo būti labai aiškiai nustatyti koeficientai ir sumos. Ir jokių kitų interpretacijų“, – mano R. Jasmontienė.

Mokytojų siūlomų priemonių įgyvendinimui lėšos turėjo būti numatytos ateinančių metų biudžete. Tačiau Lietuvos švietimo finansavimas mažinamas, tuo tarpu krašto apsaugai lėšos didinamos net 30 proc.! Vyriausybės galvos, matyt, taip demonstruoja didelį susirūpinimą geopolitine situacija ir grėsmėmis, tačiau kyla klausimas, ką mes ruošiamės ginti, jeigu neturėsime ko ginti? Čia galima pacituoti Tatjanos Babrauskienės, LŠPS tarptautinės sekretorės, mintį: „Kokie atlyginimai – tokia ir švietimo sistema, kokia švietimo sistema – tokie ir žmonės, kokie žmonės – tokia ir šalis.“ Šie žmonės – tai buvę moksleiviai. Perspektyvi Lietuvos ateitis. O ji kraunasi lagaminus ir sprunka.

Valdžia nenori socialinio dialogo

R. Jasmontienės teigimu, Lietuvos mokytojai pasmerkti amžinai aukotis, dirbti ne tokiomis sąlygomis, kokios mokytojams sudaromos aukštą ugdymo kokybę užtikrinančiose ES šalyse. Iš Lietuvos mokytojų taip pat reikalaujama aukštos ugdymo kokybės ir darbo našumo, tačiau darbo sąlygos toli gražu neprimena ES šalių pedagogams teikiamų garantijų.

„Kitas dalykas – socialinio dialogo ir kolektyvinės sutarties būtinybė. ES šalyse socialinis dialogas yra savaime suprantamas dalykas. Be darbdavių ir darbuotojų santykių aptarimo, viešinimo, normalaus kalbėjimosi, ES nė vienas žingsnis nežengiamas, o pas mus, kaip matote, visad didžiulės problemos – Darbo kodekso keitimas ir visi kiti socialinio sektoriaus įstatymai buksuoja vien dėl to, kad socialinio dialogo nėra“, – mano R. Jasmontienė.

Švietimo sistemą turėjo gydyti didelis švietimo sistemos darbuotojų, darbdavių organizacijų, Švietimo ministerijos bei savivaldybių rengtas projektas, kurio rezultatas – šakinė kolektyvinė sutartis.

„Švietimas – valstybės funkcija, todėl valstybės Vyriausybė yra švietimo sistemos darbuotojų darbdavys. Būtent kolektyvinės sutarties pagrindu kasmet būtina aptarti visas švietimo problemas, suderinti priemones ir veiksmus, matyti realią situaciją. Kol sutarties ir jokio tarimosi nėra, švietimo tema tik politikuojama, deklaruojama ir manipuliuojama. Mes manome, kad neatsakingus Vyriausybės žingsnius gali stabdyti tik jėgos veiksmai, – sako R. Jasmontienė. – Kantriai kalbėtis ir derėtis su Vyriausybe bandėme pakankamai ilgai, laikėmės kultūringos derybų taktikos, siūlėme drauge veikti ir skaičiuoti... Deja, taikus mūsų kalbėjimas valdžios neįtikina. Negana to, Švietimo ministerija nesutinka ir nutraukti derybas, nors jos nerezultatyvios. O streiko paskelbimui derybas nutraukti būtina. Nepatenkinta šalis gali imtis taikinimo procedūrų: kviečiami nepriklausomus ekspertai šalių taikinti, o tik tuomet galima skelbti streikus. Ginti savo teises mūsų šalyje sunku ir praktiškai, ir teisiškai.“

R. Jasmontienė: „Kantriai kalbėtis ir derėtis su Vyriausybe bandėme pakankamai ilgai, laikėmės kultūringos derybų taktikos, siūlėme drauge veikti ir skaičiuoti... Deja, taikus mūsų kalbėjimas valdžios neįtikina.“

http://www.snaujienos.lt/naujienos/miesto-gyvenimas/41044-pedagogams-pabodo-paadai--jie-ruoiasi-streikui

Ramunė DAMBRAUSKAITĖ, Šiaulių naujienos
Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *

Kol kas komentarų nėra

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.