Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Giliai įkvėpus skaičiuoti iki dešimties ar laikytis įstatymų? (9)

2016 Balandžio 21d.

Pastarosiomis dienomis Lietuvos švietimas sulaukė naujienų – pakoregavus mokinio krepšelio metodiką, apribotos mokyklų valdymo išlaidos, padidinta savivaldybių atsakomybė už mažų mokyklų išlaikymą, galų gale, profesinės sąjungos su Švietimo ir mokslo ministerija baigė derybas dėl švietimo šakos kolektyvinės sutarties. Tačiau visas šias žinias užgožė Akmenės raj. Papilės Simono Daukanto gimnazijoje įvykęs incidentas tarp mokinio ir mokytojo.

Visą pamoką išsidirbinėjusio, savo elgesiu visus buvusius klasėje įžeidinėjusio, mokinio negalėjęs nuraminti mokytojas, galimai skėlė mažajam nepraustaburniui antausį. Ir tada užsisuko įprastas dažnai Lietuvos mokyklai ratas – vaikas puolė skųstis auklėtojai, ši, vykdydama savo pareigą, susisiekė su mokinio tėvais, šie prisistatę į mokyklą, savo atžalą pasiėmė ir nedelsdami kreipėsi į medikus.

Žinia apie įvykį pasiekė žurnalistus, kurie ją ištrimitavo kaip kone svarbiausią tos dienos šalies naujieną. „Lietuviškai“ incidentą vertino kalbintas mokyklos direktorius bei nesusitvardžiusio mokytojo kolegos – gal mokinys ir nėra pats geriausias, bet mokytojas neturi jokios teisės pakelti prieš jį rankos. Antrajam teiginiui būtina pritarti, bet pirmasis yra visiškai nepriimtinas. Ar gali valstybinę mokyklą lankyti dvylikos metų vaikas, kuriam įprasta pamokos metu keiktis, žodžiais bei veiksmais užgaulioti mokytoją? Ar mokyklos vadovas, kurio pareiga yra užtikrinti mokyklos bendruomenės narių saugumą, tegali pasiūlyti vienintelę prevencinę priemonę prieš tokius mokinius – pamokos metu įjungtas filmavimo kameras?

Graudžiai juokingai skamba klasės auklėtojos atsakymas į klausimą, kokiomis priemonėmis buvo bandoma drausminti visus mokslo metus nerimstantį vaiką. „Kalbėta su tėvais“, „mama ateina į mokyklą“, „kreiptasi į socialinę pedagogę“ – argi tokios priemonės gali sutramdyti jaunąjį chuliganą? Taip ir norisi paklausti aptakiai, lyg šiek tiek iš šalies, kalbančio Papilės gimnazijos direktoriaus: ar buvo svarstytas klausimas, kiek su mokykla sudarytos mokymosi sutarties laikosi pasižymėjusio šeštoko tėvai? Ar buvo svarstoma kreiptis į teisėsaugą dėl tėvų valdžios nepanaudojimo? O už tai Administracinių teisės pažeidimų kodekse numatytos sankcijos. Kokia pagalba apskritai buvo suteikta mokytojui dirbančiam su probleminio elgesio paaugliais? Klausimų daugiau nei atsakymų. Ir tik juos atsakius, galima svarstyti kaip vertinti mokytojo elgesį – kokią drausminę nuobaudą jam skirti.

Manau, kad į daugelį čia iškeltų klausimų atsakymų visuomenė nesulauks, tačiau ir be jų aišku – smurtas, patyčios ir nebaudžiamumas už jas yra milžiniška šalies švietimo liga. Liga, kurią bandoma gydyti užkalbėjimais. Kitaip negaliu vadinti labiau viešųjų ryšių akcijas primenančių mokyklose vykdomų smurto bei patyčių prevencijos programų. Užkalbėjimais vadinu Švietimo ir mokslo ministerijos formalius atsakymus į profesinių sąjungų siūlymus spręsti šią problemą. „Dėsime visas pastangas, kad smurto ir patyčių prevencijos programų įgyvendinimas mokyklose būtų toliau didinamas (...)“, – skaitome buvusio ministro D. Pavalkio parašu „papuoštą“ raštą.

Tai nejaugi, kol ministerija dės pastangas, kad būtų „dedamos visos pastangos“, mokytojams, atsidūrusiems kolegos iš Papilės situacijoje, reikės naudotis psichologų patarimu giliai įkvėpti ir suskaičiavus iki dešimties, nurimti? Nieko panašaus!

Teisės aktai leidžia pažaboti bet kurio amžiaus chuliganus, tik reikia visiems – vaikams, jų tėvams, mokytojams ir mokyklų vadovams – aiškiai pasakyti, kad kiekvienas pažeidimas bus pastebėtas, adekvačiai įvertintas, o kaltasis nubaustas. O tai pasakius, būtina ir laikytis žodžio. Ir tada nereikės vėjais leisti milijonų prevencijos programoms, nes noras smurtauti ir tyčiotis gerokai sumažės, vien pagalvojus kokios bausmės galima už tai susilaukti.

Audrius Jurgelevičius LŠPS pirmininkas

 

A. Jurgelevičius dalyvavo laidoje "Lietuva tiesiogiai", įrašą galite pamatyti čia:

http://tv.lrytas.lt/?id=14611668881459855692&utm_source=lrIndex&utm_medium=lrIndexTop&utm_campaign=lrIndex

http://tv.lrytas.lt/?id=14611665111460059042

 

Mokytojų profsąjunga po incidento Akmenės rajone: mokytojai per menkai apsaugoti

 

Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *
Komentarai:
2016-04-23 07:37:46 | Renutė

Taip, taip, taip! Ne menkai apsaugoti, o visai neapsaugoti! Žiūrima tik vaiko teisių! vaikas pareigų neturi, gali trukdyti mokytojui, visai klasei ir likti nebaudžiamas! Kitiems vaikams patinka, mato, kad mokytojas nieko negali- jungiasi prie chuliganaujančio. Čia ne mokytojo smurtas, o savigyna! Psichologinis mokinio smurtas!

2016-04-22 14:18:08 | Aušra

Visiška tiesa. Mano laikais nepaklusnius išveždavo į koloniją visos mokyklos vaikams matant. Tai gal neetiška, bet labai veiksminga priemonė paaugliams tramdyti. Atvažiuoja ,,VARANOKAS,, visi kieme sustatyti stebi procesą : susakoma už ką, kodėl ir kur. Visi tik klausėsi ir bijodavo pajudėti. Pamoka - paklusnumo visam gyvenimui. Tai vyko 1975 m. 18 vid. mokykloje. Viskas labai teisingai. Nesupranta žodžio ,,PAGARBA,, reikia kalti nuo mažens.

2016-04-21 23:53:30 | Adelė

Aktuali problema, puikus straipsnis.

2016-04-21 17:38:05 | Rita

Puikus straipsnis ir gerb.,A. Jurgelevičiaus dalyvavimas laidoje išskirtinis, nes kt. dvi kalbėjusios nelabai suvokia situaciją(bent iš šalies taip atrodė).Baisu,kas darosi Lietuvos mokyklose, klasėse, tarp mokinių.Jie -visagaliai, nejaučia ribų , apsimeta nekaltučiais, o mokytojus tik niekina ,nes tai atsineša iš namų(juk pažiūrėkim giliau ,koks tėvų požiūris į mokytoją ? ir viską suprasime.Ačiū už straipsnį.

2016-04-21 15:16:24 | Petras

Smurtą norite malšinti smurtu? Nemanote, kad čia gilesnė problema, nei nepakankamos priemonės susitvarkyti su nepaklūstančiais mokiniais? Kameros, didesnė mokinių kontrolė, mokyklų autoritarinė struktūra tik gilins problemą ir kels daugiau smurto protrūkių. Kaip profsąjunga jūs atstovaujate mokytojus, bet, man atrodo, visiškai nepagalvojate bendrai apie mokyklų struktūrą už mokytojo didesnės algos ir geresnių darbo sąlygų ribų. O galėtumėt apie tai diskutuoti ir siūlyti esminių mokyklų pertvarkymo variantų, atspindinčių tiek socialiai jautresnio mokymosi sukūrimą tiek mokiniui tiek mokytojui, o ne aklą kalimą pagal ministerijos padiktuotas mokymosi programas.

2016-04-21 14:03:40 | Lina

Palaikau pedagogą kuris ne vienerius metus studijavo mokslą, kurį galėtų perduotu vaikams. Smurtui nepritariu, tačiau gal pagaliau šeimai reikėtų daugiau iniciatyvos pradėti rodyti, kad jų vaikas išaugtu doras Lietuvos pilietis, o gal mes leisime tiems vaikams užaugti chuliganais, o paskui juos išlaikyti kalėjimuose, o gal pagrindinė priemonė ne pinigai iš šeimos gaunamų pajamu ar baudos už nepilnamečio elgesį, gal reikėtu daugiau centrų kuriuose vaikai mokintusi ir gyventu būtent su tokiu elgesio ir emocijų sutrikimu... Tikiuosi, kad puikus jaunas pedagogas pasiliks mokykloje dirbti, o ne atleistas emigruos į kitą valstiją...

2016-04-21 13:50:09 | Andrius

Geras straipsnis. Tikrai reikia konkrečių veiksmų, o ne "tuščių" kalbų. Siūlau atsakingai rinkti naują valdžią , lai naujieji kandidatai konkrečiai įvardina kąip spręs šią problemą, tada ir mes, rinkėjai, nuspręsim ką rinkti...

2016-04-21 09:41:19 | Monika

Piniginės baudos tėvams už tokį vaiko elgesį -labai tinkam prevencinė priemonė ir paskata rūpintis mažuoju chuliganu. Didžiojoje Britanijoje labai gerai veikia ir gydo šis vaistas nuo tokių išpuolių prieš mokytojus ir draugus. Gal ministerija vieną kartą gali pradėti ginti mokytoją, o ne kurti juokingas "prevencines" programas?

2016-04-21 09:31:16 | Aušra

Geras straipsnis. Įdėkite (jei tik ims) į visus portalus, kuriuose buvo paskelbta šita "sensacija". Mūsų bėda, kad pasiguodžiame tik savame rate. Juk šitą puslapį skaito tie, kas kasdien susiduria su tokia situacija, o tokie "supertėveliai" mieliau renkasi Delfi ir kt.

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.