Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Investicijos į švietimą – tuščias deklaravimas ar realybė? (0)

2016 Rugpjūčio 31d.

Rugsėjo 5 – 6 dienomis Vilniuje vyks aukščiausio lygio tarptautinis seminaras, kurį,  įgyvendindamas  Europos Komisijos (EK) Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinio direktorato palaimintą projektą,  organizuos Europos švietimo profesinių sąjungų komitetas (ETUCE). Renginio tematika susijusi su investicijomis į švietimą ir švietimo profesinių sąjungų dalyvavimu Europos ekonomikos valdymo semestre (Europos semestras yra ekonominės ir fiskalinės politikos koordinavimo Europos Sąjungoje ciklas).

ETUCE projektas „Investicijos į švietimo sistemą ir mokytojų profesinių sąjungų dalyvavimo Europos semestre dėl švietimo ir mokymo stiprinimas“ buvo pradėtas 2015 m. lapkričio 1 d. ir  tęsis 2 metus.

Tarp projekto partnerių, kurie atstovauja savo regionams,  yra DLF (Danija), MUT (Malta), ESTUS (Slovėnija), FLC-CGIL (Italija) ir  LŠMPSF (Lietuva).

ETUCE nori atkreipti dėmesį į tai, kad mažėja investicijų į švietimą ir daugelyje Europos šalių mokytojų profesinės sąjungos nepakankamai dalyvauja Europos semestro politikos koordinavime. Šios, pastaruoju metu atsiradusios, neigiamos tendencijos reikalauja mokytojų sąjungas imtis veiksmų.

Pirma, konkrečios Europos semestro rekomendacijos šalims vis plačiau apima švietimo ir mokymo prioritetus, įskaitant  tokias temas kaip ankstyvasis ugdymas, mokyklos nebaigusių asmenų skaičius, mokytojų profesinis tobulėjimas, suaugusiųjų mokymasis ir t. t.

Antra, nepaisant daugybės EK raginimų valstybėms narėms išsaugoti investicijas į svarbias augimui sritis, daugelis  jų sumažino investicijas į švietimą. Tai buvo labiausiai susiję su susidariusia dėl ekonominės krizės finansine padėtimi, ir nuolatiniu reikalavimu sumažinti valstybės skolą bei vykdyti fiskalinį konsolidavimą, atsižvelgiant į Europos semestrą. Tačiau atsigavimo nuo krizės metu, švietimo finansavimas Lietuvoje ir kai kuriose kitose šalyse išlieka mažesnis nei buvo iki tol.

Trečia, toks griežtas ekonominis koordinavimas ir biudžeto priežiūra paskatino vyriausybes ieškoti kitų būdų finansuoti švietimą, pvz. skatinant viešojo/privataus kapitalo partnerystę švietimo srityje arba išplėsti privačių, komercinių ir finansinių veikėjų ratą švietimo erdvėje. Todėl būtina ištirti, kokia yra mokytojų profesinių sąjungų pozicija šiame procese ir kaip jas aktyviau įsitraukti į šį procesą, nes atsakomybė už švietimą negali būti perduota į privačias rankas, kadangi tai pažeidžia viešąjį interesą.

Per projekto gyvavimo laiką numatyti penki ETUCE organizuojami regioniniai mokymai. Mokymai suteiks švietimo profesinėms sąjungoms  kompetencijų, specialių žinių ir supratimo, kaip stiprinti dalyvavimą Europos semestre ir prisidėti prie europinės ir nacionalinės švietimo ir mokymo politikos formavimo.

Mokymuose taip pat bus aptariama, kaip stiprinti bendradarbiavimą su kitais subjektais, pavyzdžiui, su EK, Vyriausybe, darbdaviais ir kitomis profesinėmis sąjungomis. Be to, bus atliekami platūs tyrimai siekiant išsiaiškinti Europos semestro poveikį reformoms ir investicijoms į švietimą ir mokymą bei mokytojų profesinių sąjungų dalyvavimą Europos semestrų procese.

Baigiamoji projekto konferencija, vyksianti 2017 m. birželio mėnesį, leis švietimo profsąjungoms aptarti tolesnius veiksmus, kaip labiau įsitraukti į Europos semestrą dėl švietimo ir mokymo. Tyrimo rezultatų ir mokymų medžiagos  sklaida padės labiau atkreipti dėmesį į Europos politikos formavimą ir koordinavimą siekiant „Europa 2020“ tikslų švietimo ir mokymo srityje.

Šis projektas tęsia ETUCE ir organizacijos narių pradėtą darbą, susijusį su ETUCE veiksmų planu dėl Europos semestro, su Europos socialinių partnerių deklaracija „Socialinių partnerių dalyvavimas Europos ekonomikos valdyme“ ir ES komunikatu „Stiprinti ekonominės ir pinigų sąjungos socialinę dimensiją“.

Seminaras vyks „Holiday Inn“ viešbutyje Vilniuje. Jame dalyvaus  dvylikos šalių profesinių sąjungų atstovai, Notingemo universiteto mokslininkai bei atsakingi už Europos semestrą EK ir Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos pareigūnai. Dalyvius pasveikins Švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė.

Plačiau apie Europos semestrą galite paskaityti - http://www.consilium.europa.eu/lt/policies/european-semester/

Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *

Kol kas komentarų nėra

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.