Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Etatinis mokytojų darbo apmokėjimas: vėžlio žingsniu į priekį (3)

2017 Gegužės 19d.

Praėjusį ketvirtadienį etatinio mokytojų darbo apmokėjimo modelį ruošianti darbo grupė rinkosi į eilinį posėdį. Nors jau beveik pusmetį ruošiamame projekte buvo planuojama sudėlioti kone visus likusius taškus, bet vėl tebuvo vos vos pasistumta į priekį. To priežastys – profesinių sąjungų atstovų baimės dėl galimų neigiamų pasekmių, įvedus naują apmokėjimo tvarką, bei ministerijos specialistų negalėjimas (o gal nenoras?) aiškiai išdėstyti visus naujovės aspektus.

Pirmiausia buvo diskutuojama dėl pradedančiojo mokytojo, t. y dirbančio pirmus metus, etato struktūros. Dėl to, kad ką tik universitetą baigusiam žmogui reikalingas laikas ir palankios sąlygos adaptuotis pradedant profesinę veiklą, niekas nekėlė klausimo. Deja, darbo grupės nariams taip ir liko neaišku, kokį teisinį statusą turės toks mokytojas (ar tai bus „pilnavertis“ specialistas, ar jam per pirmus metus reikės vienaip ar kitaip patvirtinti profesinę kvalifikaciją?) ir ar planuojant mokyklos biudžetą bus skirtos papildomos lėšos tokio mokytojo darbo apmokėjimui. Ministerijos atstovai tik sugebėjo pasakyti, kad kažkuri darbo grupė ruošia atitinkamus teisės aktus, bet nei apie ką jie, nei kada pasirodys, nepaaiškino. Galų gale buvo sutarta, jog pradedančiųjų mokytojų etate galės būti 12–24 kontaktinės valandos, kurioms pasiruošti ir atlikti kitus būtinus darbus, reikalingus sėkmingai vesti pamokas (įskaitant ir kvalifikacijos kėlimą), bus skiriama nuo 90 iki 100 procentų darbo laiko, skaičiuojant turimas kontaktines valandas. Mokyklos bendruomenėje toks specialistas turėtų dirbti ne daugiau kaip 12 valandų (40 procentų viso darbo laiko).

Kitas diskusijų klausimas – vadovavimas klasei. Profesinės sąjungos siūlė dvi lygiavertes alternatyvas – įvesti atskirą klasės auklėtojo etatą arba klasės vadovo funkcijas įtraukti į mokytojo etatą. Ministerijos specialistai siūlė vadovavimą klasei išimtinai perduoti dabar egzistuojančią klasės kuratoriaus pareigybę užimantiems darbuotojams. Tačiau šis sprendimas daugeliu atvejų netinka, nes klasės kuratoriams nėra keliami jokie kvalifikaciniai reikalavimai, todėl nėra jokio pagrindo iš jų reikalauti aukštos darbo kokybės. O ir mokamas maždaug 600 Eur (iki mokesčių) darbo užmokestis neatrodo viliojančiai. Po diskusijų sutarta, kad formuojant mokytojo etatą galima jame numatyti ir funkcijas, susijusias su vadovavimu klasei. Preliminariai aptarta, kad tai galėtų sudaryti ne daugiau kaip 25 procentus viso etato. Dėl konkrečių darbų bus privalu sutarti, atsižvelgiant į klasės mokinių amžių, skaičių, socialinę aplinką ir kitus kriterijus.

Paskutinis dalykas, dėl kurio galų gale sutarė darbo grupė, tai mokyklai skirtų mokytojų etatų kiekio nustatymo principas. Mokyklai skirtą etatų skaičių, atsižvelgęs į ugdymo planą, turimus klasių komplektus ir numatytą biudžetą, tvirtins mokyklos vadovas, visuose etatuose skaičiuodamas vidutiniškai 18 kontaktinių valandų. Ši nuostata turėtų neleisti mokyklų vadovams beatodairiškai skaldyti etato į smulkesnes dalis.

Po šio darbo grupės posėdžio dar per žingsnelį buvo priartėta prie galutinio modelio sukūrimo. Procesas vyktų nepalyginamai greičiau, jei mokytojų atstovams nereikėtų valandų valandas įtikinėti ministerijos specialistus, kad tik teisingai apmokant mokytojams už jų darbą galima tikėtis gerų ugdymo rezultatų.

Kitas darbo grupės posėdis numatytas birželio 1 d.

 

 

LŠPS informacija
Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *
Komentarai:
2017-05-23 11:57:31 | Audrius

Šioje darbo grupėje svarstomas tik mokytojų apmokėjimo modelis, todėl apie kitus pedagogus nekalbama. Švietimo profesinės sąjungos siūlymą koreguoti ikimokyklinio ugdymo pedagogų etato struktūrą, mažinant jame kontaktinių valandų, pateikė švietimo šakos kolektyvinėje sutartyje. Deja, ŠMM stabdo kolektyvines derybas...

2017-05-22 10:46:53 | Aurelijai

O kaip su IU pedagogų profesinių organizacijų steigimu įstaigose, t.y. pedagogų stojimu į profsąjungą ? Kiek gali dešimtadalis profsąjungiečių iš savo kišenės ir savo pastangomis rūpintis VISŲ likusių 90 % pedagogų reikalais ?

2017-05-22 08:54:24 | Aurelija

O kaip su ikimokyklinio ugdymo pedagogais? Jiems ir toliau etatas bus 36 valandos ,o algos dvigubai mazesnes uz mokyklu pedagogus?

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.