Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Ar Robinzonas Kruzas laukia etatinio apmokėjimo? (13)

2018 Rugpjūčio 30d.

Nuo šių metų rugsėjo 1 d. šalies bendrojo, neformaliojo ir profesinio ugdymo mokyklose pradedamo taikyti etatinio mokytojų darbo apmokėjimo įgyvendinimas vis labiau pradeda panėšėti į plaukiojimą dar netyrinėtose, pilnose netikėtumų ir pavojų vandenynuose. Seimas, nors vėluodamas, priėmė reikalingus įstatymo pakeitimus, švietimo ir mokslo ministrė pasirašė atitinkamus poįstatyminius teisės aktus, o jos pavaldiniai pateikė oficialias rekomendacijas kaip diegti naujoves. Tačiau nepaisant dokumentų, kone kiekvieną dieną mokytojus pasiekia sunkiai protu suvokiamos žinios apie vieną ar kitą naujo modelio niuanso interpretavimą, kuris iš pašaknų griauna geras teisės akto autorių intencijas.

Viena iš tokių įdomybių – kontaktinių valandų ir laiko skirto joms pasiruošti skaičiavimas. Visi sutaria, jog kontaktines valandas reikia skaičiuoti 37 (pradinių klasių mokytojams 35) savaitėms, t.y. laikui kai mokiniai privalo lankyti mokyklą. Tačiau šias kontaktines valandas vedantis mokytojas dirba 42 savaites, t.y. 5 savaitėms ilgiau nei trunka mokymosi procesas. 

Kiekvienas etatinio darbo apmokėjimo principą suvokiantis žmogus žino, kad darbuotojui mokamas atlyginimas ne už dirbtas ar nedirtas valandas, o už etatą. Tokiu būdu ir etatą ar jo dalį turintiems mokytojams atlyginimas mokamas visą jo darbo laiką, nesvarbu ar tuo metu vyksta pamokos ar mokiniai atostogauja. Vadovaujantis šia aksioma savotiškas 5 savaičių kontaktinių ir pasiruošimui joms skirtų valandų likutis privalo būti perkeltas prie kitai veiklai mokyklos bendruomenėje skirtų valandų. 

Elementarus aukščiau parašyto skaičiavimo pavyzdys: mokytojui skirta 10 kontaktinių valandų per savaitę ar 370 valandų per metus. Likusios 50 (10 val. × 5 sav.) valandų skiriamos veiklai mokyklos bendruomenėje tuo metu kai nevyksta pamokos. Analogiškai skaičiuojamos ir valandos skirtos ruoštis kontaktinėms valandoms. 

Tačiau nepaisant etatinio darbuotojų darbo apmokėjimų principų logikos, atsiranda mokyklų vadovų tvirtinančių, kad tiek kontaktines, tiek joms pasiruošti skirtas valandas skaičiuoti tik per 37 (35) savaites. Tokį savo požiūrį dažnai jie grindžia abstrakčiu pasakymu, jog yra mokytojų, kurie mokykloje „nieko daugiau nedirba, tik praveda pamokas ir namo“. Deja, toks paaiškinimas rodo paties aiškintojo nesugebėjimą vykdyti savo pareigų, t.y. mokyklos ugdymo procesą organizuoti taip, kad visi mokytojai tinkamai atliktų savo pareigas. 

Švietimo įstatymas numato pareigą mokytojams bendradarbiauti su kitais mokytojais, kad būtų pasiekti mokymo tikslai. Šis bendradarbiavimas įgyvendinamas ir per metodinių susivienijimų, kurių nariu yra visi mokytojai, veiklą. Tas pats įstatymas įpareigoja kiekvieną mokyklą privalomai vykdyti pasirinktą patyčių prevencijos programą, todėl visi su mokiniais dirbantys asmenys vienaip ar kitaip yra įtraukiami į šią veiklą. 

Kiekvienoje mokykloje vykdomas vidaus auditas, kviečiami gamybiniai ar kitokie susirinkimai, pasitarimai ir kitokie susibūrimai, beveik visi mokytojai budi pertraukų tarp pamokų metu ir vyksta kitos veiklos, į kurias vienaip ar kitaip įtraukiami (ar turi būti įtraukiami) visi mokytojai, numatant ir atitinkamą apmokėjimą.

Taigi, įvedus etatinį mokytojų darbo apmokėjimą kiekvienam mokytojui turinčiam nors 1 kontaktinę valandą, privaloma numatyti bent minimalią veiklą mokyklos bendruomenėje ir apmokėjimą už ją. To nepadarius, mokytojas bus elementariai apvogtas, nesumokant jam dalies už etatą ar jo dalį priklausančio atlyginimo. Ir štai tada tikrai išsipildys juodųjų pranašų prognozės apie mokytojų atlyginimus mažinančią reformą!

Girdint kai kurių veikėjų kartojamą mantrą apie niekaip mokyklos bendruomenės veikloje nedalyvaujantį ir tik vedantį pamokas mokytoją, į galvą ateina mintis paklydėlė – o gal kalbama apie mokytoją vardu Robinzonas Kruzas, kuris negyvenamoje saloje vienintelis moko vienintelį mokinį Penktadienį? Tik vargu ar šį keliautoją sužavėtų lietuviška mokytojo gyvenimo tikrovė...

Audrius Jurgelevičius

Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininkas

Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *
Komentarai:
2018-09-04 13:11:02 | Rima

Labai lauksim p. Jurgelevičiaus straipsnio "Sąžiningų sprendimų metas(2)". Gerai būtų, kad jis pasirodytų Mokytojo dienos proga.......

2018-09-03 18:36:23 | monika

Mokytojai palinko prie etatinio skaičiuoklių ir pamiršo, dėl ko mes streikavome-DĖL DIDESNIŲ ATLYGINIMŲ. Lengva numesti valdžiai mums kaulą(etatinį), kad mokytojas pamirštų tikslą-kovą dėl normalių europinių algų.

2018-09-01 12:48:51 | A. Jurgelevičius

Nesinervinti, jog direktoriai nemoka skaičiuoti ir suskaičiuoti gali direktoriai? Direktoriai nelabai suka galvą ir ugdymo plano sudarymo, nes yra už tai atsakingas pavaduotojas, ne direktorių darbas ir pamokų tvarkaraščio sudarymas, nes turi dar vieną pavaduotoją, direktorius nelabai ir mokyklos sienomis rūpinasi, nes juk šalia yra pavaduotojas ūkio reikalams. Ar nekyla klausimas ar apskritai reikalingas toks direktorius? Ir atsakant į Jolantos klausimą - kai toks nieko nemokantis direktorius, tai ir mokytojai, pradėdami darbą, nežino kiek uždirbs. Ir čia nėra ko stebėtis...

2018-09-01 09:29:21 | jolanta

Tai jei direktoriai nemoka skaičiuot, gal galime labai ir nesinervinti. Turbūt mokyklų buhalteriai žinos, iš kiek savaičių reikia dauginti ir išvis kaip skaičiuoti? Gal jie bus apmokyti ir nebus skirtumo, kokioje mokykloje dirbi - visur turės būti skaičiuojama vienodai? Ar vis dėlto kiekvienos mokyklos direktorius nurodys buhalteriui, kaip skaičiuoti? Ir p. A. Jurgelevičiau, Jūs irgi nepykite, bet žmonės pradeda dirbti, o nežino, kokį atlyginimą gaus... Kokioje darbovietėje taip būna?

2018-08-31 17:04:03 | Jurgita

Na nedaugina tu likusiu savaiciu direktorius ir viskas. Tai ka dabar daryti skaiciuoja sekanciai ir nors tu ka 20*37pamokos+20*37*0.3pasir uosimas+19 posedziai+3*37 uz klase. Gauna 0.72 etato ir 26 darbo valandas per savaite visus mokslo metus. Ir taip skaiciuojama visai mokyklai. Niekaip nesugebejau isaiskint kad dar pridet valandas uz atostogas turetu. Juokiasi direktoriai kai kurie is to pridejimo tik. Juk ju lentelese niekur nemeta, kad automatiskai priskaiciuot ka reiktu....

2018-08-31 08:16:16 | Taigi

Mmmda... kai kam tai aukštoji matematika....

2018-08-30 21:39:44 | A. Jurgelevičius

Kažkaip kai kuriems sunkiai sekasi ne tik skaityti, bet ir skaičiuoti. Valandos niekur neturi dingti. Nesvarbu ar iš 33, 36 ar 37 dauginsime. Tereikia tik teisingai - iš 9, 6 ar 5 - padauginti likučius. Taip reikia daryti, nes visos etato valandos dauginamos iš 42. Siūlyčiau piktiems komentatoriams vietoj spjaudymosi, dar kartą perskaityti dokumentus ir suskaičiuoti. Ir pagaliau užmirškite tą idiotišką posakį: "mano direktorius sakė".

2018-08-30 20:52:37 | Jolanta

Prašyčiau paaiškinti, kur tas valandų, skirtų bendruomenei, apmokėjimas? Turiu 26 kont. valandas, bendruomenei skirtų valandų išeina 156. Praėjusiais metais turėjau 25 kont. val. Suskaičiavus atlyginimą gausiu gal 20 eurų didesnį (juk daugiau 1 val.). O kur dingsta apmokėjimas už tas 156 val.? Aš gausiu tą patį atlyginimą kaip ir praėjusiais metais!!! Tai, p. A. Jurgelevičiau, kaip čia dabar gaunasi?

2018-08-30 19:48:40 | monika

skaičiuoklėje viršuje aiškiai parašyta, kad dauginti reikia iš 42. Atsimerkit.

2018-08-30 16:51:36 | Daiva

demosui Skaičiuoklėje mokymosi savaičių skaičių galima pasirinkti spaudžiant + arba - ženklą. Kaip apsiskaičiuoti savo darbo krūvį nurodyta pavyzdžiuose virš skaičiuoklės. Gaila, kad šių pavyzdžių SMM neatnaujina, nes ten skaičiai nurodyti iš praėjusių mokslo metų tarifikacijos.

2018-08-30 16:17:49 | Jurgita

Idomu ka masto direktoriai visa kruvi skaiciuodami 37 savaitem, o tom 5 savaitem valandu nenumatydami? Kad per atostogas uz aciu bus dirbama? O gal pirma pravesim pamokas o po to per atostogas jau ir pasiruost jom galesim?

2018-08-30 15:36:53 | demosas

Beje, oficialioje SMM svetaineje www.etatinis.lt skaiciuokleje nurodyta, kad kontaktines valandos dauginamos is 36sav. Apie jokias 37 ar juo labiau 42 kaip teigia p. Jurgelevicius straipsnyje nei kalbos nera. Tai kas gi visgi buvo realiai su SMM sudereta, nes oficiali skaiciuokle veikia ir patalpinta jau bene nuo birzelio menesio.

2018-08-30 15:30:12 | demosas

Fantastika. pas mus jei dirbi 12 klaseje, tai kontaktines valandas daugina is 33sav (tiek mokosi 12tokai), kitu klasiu daugina is 36sav. (tiek mokosi pvz. devintokai). Apie joki dauginima is 37 kalba net neina. Suprantu, kad kas kaip nori, tas taip skaiciuoja. Beje, iskart uzbegant uz akiu pasakysiu, kad musu direktore yra viena is konsultanciu, kurios SMM pavedimu sia vasara konsultavo LT mokyklu vadovus, taigi tikrai turi naujausia info ir SMM rekomendacijas. Tai kaip ten po galais taresi ir pritare LSPS ir antroji profsajunga tam modeliui, jei net tokiu elementariu dalyku kaip is kiek savaiciu daugint kontaktines valandas nera aiskiai apibrezta. Nekalbu jau apie subtilesnius to modelio aspektus, kur gali skirti ar neskirti, interpretuot vienaip ar kitaip. Ta ka straipsnyje teigia p. Jurgelevicius aiskiai neatitinka to, kas realiai daroma dar karta pabresiu oficialios SMM konsultantes, kuri vede seminarus ir konsultavo mokyklu direktorius sia vasara. Tai kaip ten buvo is tikru su SMM sudereta?

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.