Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

 

 

Švietimo profesinė sąjunga kreipėsi į Seimą dėl ydingos budėjimo pertraukų metu praktikos (21)

2018 Rugsėjo 12d.

Įvedus etatinį mokytojų darbo apmokėjimą ir sukūrus teisines prielaidas aiškiai reglamentuoti mokytojų darbo krūvius bei jų atliekamas funkcijas, Lietuvos mokyklose verda diskusijos apie mokytojams „priklausančius“ ir „nepriklausančius“ dirbti darbus. Vienas iš karščiausių tokių diskusijų židinių – mokytojų budėjimas mokyklose pertraukų tarp pamokų metu. Daugelyje mokyklų tokie budėjimai vyko daugybę metų, net nesusimąstant kiek tokia veikla yra pagrįsta teisiškai. Be abejo, daugiausiai prie to prisidėjo Švietimo ir mokslo ministerija bei mokyklų direktoriai, vienašališkai ir savotiškai traktuodami mokytojo pareigą užtikrinti ugdytinių sveikatą ir saugumą ugdymo proceso metu. Norėdama iš esmės išspręsti šį teisinį rebusą, Lietuvos švietimo profesinė sąjunga kreipėsi į Lietuvos Respublikos Seimo Švietimo ir mokslo komitetą, prašydama išnagrinėti situaciją susijusia su įsišaknijusia praktika ir pateikti savo nuomonę dėl mokytojų budėjimų pertraukų tarp pamokų metu bei tokios veiklos įtakos ugdymo kokybei.

Kreipimesi primenama, kad pagal Švietimo įstatymo 59 str. 5 d. 3 p. mokyklos vadovas yra atsakingas už visos mokyklos bendruomenės, įskaitant ir mokinius, saugumą, o to paties teisės akto 49 str. 2 d. 1 p. numato mokytojo atsakomybę už ugdytinių sveikatą ir saugumą ugdymo proceso metu, t.y. savo vedamų bei organizuojamų pamokų, neformaliojo ugdymo ar organizuojamų renginių metu. Kartu pabrėžiama, kad Civilinis kodeksas numato tėvų teisę ir pareigą dorai auklėti bei prižiūrėti savo vaikus, rūpintis jų sveikata, išlaikyti juos, atsižvelgiant į jų fizinę ir protinę būklę, sudaryti palankias sąlygas visapusiškai ir harmoningai vystytis, parengiant vaiką savarankiškam gyvenimui visuomenėje. Atsižvelgiant į tai, profesinės sąjungos rašte teigiama, jog už mokinių elgesį ir saugumą pertraukų tarp pamokų metu yra atsakingas švietimo įstaigos vadovas ir jų tėvai, įtėviai, globėjai, rūpintojai. Švietimo įstaigos vadovas privalo organizuoti darbą taip, kad mokytojai atliktų tik savo pagrindinę funkciją, kurią numato Švietimo įstatymo 2 str. 16 d., – ugdytų mokinius. Tuo metu mokyklos direktoriaus pareiga tinkamomis priemonėmis pasirūpinti mokinių saugumu pertraukų metu, o tėvai turi užtikrinti vaiko auklėjimą ir jo elgesio kontrolę. Atstovaudama mokytojų interesams, Lietuvos švietimo profesinė sąjunga akcentuoja, jog Darbo kodekso 122 str. 2 d. 1 p. numato darbuotojui, dirbančiam didelės protinės įtampos reikalaujantį darbą, suteikti specialiąsias pertraukas. Atsižvelgiant į tai, kad mokytojai priskiriami darbuotojų kategorijai, kurie dirba didelės protinės įtampos reikalaujantį darbą, jiems privalo būti suteiktos specialios pertraukos, kurių suteikimo tvarką nustato atitinkamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas. Profesinės sąjungos nuomone, mokytojams privalo būti suteikiamos specialiosios pertraukos tarp pamokų, kurios turi būti skirtos jiems pailsėti, sutvarkyti darbo vietą po pamokos ir pasiruošti kitai pamokai, jų laiką įtraukiant į mokytojo darbo laiko normą. Švietimo įstaigos vadovui, numačius mokytojui pareigą budėti pertraukų tarp pamokų metu, bus pažeista darbuotojo teisės ir jis neteks galimybės naudotis jam Darbo kodekso suteikiamomis garantijomis, t.y. pasiruošti kitai pamokai ir pasinaudoti fiziologine pertrauka. Toks mokytojo teisių ribojimas pažeidžia darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimus, sukuria darbuotojui nesaugias ir nesveikas darbo sąlygas, kurios neišvengiamai neigiamai veikia darbuotojo sveikatą bei daro neigiamą įtaką mokytojo darbo su ugdomaisiais kokybei.

Lietuvos švietimo profesinė sąjunga atkreipia dėmesį ir į tai, kad mokytojų budėjimas pertraukų metu ne tik nėra suderinamas su Švietimo įstatyme apibrėžtomis mokytojo pareigomis. Prisiėmus vykdyti šias funkcijas, jam gali kilti kitų, daug didesnių problemų. Budėdamas koridoriuose mokytojas prisiima papildomas funkcijas, kurių įstatymai nenumato mokytojo pareigybei, o kartu mokytojas prisiima ir papildomas atsakomybes galimo nelaimingo atsitikimo ar konflikto atveju, iš ko kyla finansinės ar net baudžiamosios atsakomybės grėsmės. Beje, su tuo vis dažniau pradeda susidurti sveikatos apsaugos sistemos, valstybės tarnybos ir kitų sričių darbuotojai.

Profesinė sąjunga tikisi, kad įstatymus leidžiantys Seimo nariai supras keliamos problemos svarbą tiek bendrai situacijai šalies švietimo sistemoje gerinti, tiek ir realiai pasukant garsiai deklaruojamu mokytojo profesijos prestižo atkūrimo keliu.

 

Paruošė:

Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininkas

Audrius Jurgelevičius

 

 Rašto tekstą rasite čia>>

 

 

 

 

Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *
Komentarai:
2018-11-17 21:26:42 | Lina

Liepta budėti, nes pamoka 45 min, + 15 min. budėjimas koridoriuje. Pagal naująjį etatinį budėjimas pertraukų metu yra privalomas. Tai reikia, kad susidarytų 1 darbo valanda...

2018-11-11 16:32:08 | Eglė

Sveiki, Jau 11 mėn 11 diena. Ar atsakymas yra gautas dėl budėjimo? Ačiū

2018-10-16 00:02:32 | Jorė

tai dėl budėjimo: ar gautas atsakymas? Gal valdžios institucijas į teismą dėl neatsakymų?

2018-09-23 10:16:08 | Jeronimas

Jurgelevičiau, jūs gal durnas su savo tuo etatiniu. Negana to, kad alga mažėja, dar direktoriai užkrovė pildyti darbo grafikus (didžiausios lentelės), o kiekvieno mėnesio gale reikės atsiskaityti už NUVEIKTUS darbu - pildyti žiniaraščius, kaip buhalteriams. Totali DURNYSTĖ. Dabar fiziškai nebeliks liks mokymui.

2018-09-21 09:39:17 | Zoja

Turime savybę imti pavyzdžius iš kitų, tad pasinaudokime Prancūzijos mokyklų gerąja patirtimi. Mokyklose budi apsauginiai-pareigūnai, kiekviename korpuse po 2, ir tvarka ir saugumas, tikėtina geresnis bus.

2018-09-17 23:00:12 | Adelei

Gerb. Adele, Jūs ir kiti komentatoriai socialiniuose tinkluose ir panašiai, vis dėl to apsispręskite ar norite, kad būtų visur vienodai viskas skirstoma, ar vis dėl to turi būti diferenciacija atsižvelgiant į mokyklos dydį, klasės dydį ir panašiai ;)

2018-09-17 18:04:52 | Adele

Tai Jurhgelevicius gi sake, labai tas etatas gerai, bus uz viska sumoketa, dabar atvirksciai varo. Geriau paklaustu ministerijos, kodel nesukurta vieninga etatinio mokejimo sistema?

2018-09-14 17:20:01 | monika

Iš fantastikos pasaulio-visos Lietuvos mokytojai gauna įspėjimo lapelius apie pasikeitusias darbo sąlygas. Nesutinka. Vadovas turi atleisti iš darbo. Visiems išmoka išeitines-ir švietimui-amen.Tai nugirsta mintis. O būtų įdomu visos valstybės mastu tą padaryti.Net profsąjungos nereikia mokykloje turėti, kad dalyvauti tokiam streike. Taip -mes streikuojam dažnai, arba dar dažniau tik drąsinamės streikuoti, bet mūsų tik 7 procentai. Ministerija tą žino. Ji juokiasi. Neprofsąjungiečiai, neva, pritaria ir tyliai veda pamokas, nes bijo savo direktoriaus . Ir -aklavietė. ( O "demosui" tai -pirmiausia atsakyk, KĄ TU PADAREI, KAD LIETUVOS MOKYTOJUI BŪTŲ LENGVIAU? Kitaip-tylėk. Budėjimai pertraukų metu yra viena iš skaudžiausių ir labiausiai mokytoją žeminančių dalykų mokykloje. Kodėl TU pasisakai už tokias patyčias prieš mokytoją?)

2018-09-14 13:28:38 | to 45 ar 60

Be to, jei astronominės valandos, tai ir atlyginimas kosminis ;)

2018-09-14 13:26:47 | to 45 ar 60

Nesvaigstam, ponas ar ponia. Matyt pats esat iš vadovų klano ir po to kai sužinojote, kad profsąjunga kreipėsi į Seimą, kad pagaliau vieną kartą ir visiems laikams išaiškintų šią nesąmonę, pradėjo jau iš anksto skaudėti galvą, kaip reikės dabar atlikti tinkamai vieną iš vadovų funkcijų - užtikrinti mokinių saugumą. Tuo pačiu ir slysta iš rankų vienas iš bizūnėlių mokytojams valdyti (budėjimas privaloma mokytojo funkcija).

2018-09-14 13:19:46 | 45 ar 60

Supratau, kad p. Jurgelevičius nežino, kas yra ugdymo procesas ir kiek jis trunka. Kadangi "direktoriaus pareiga tinkamomis priemonėmis pasirūpinti mokinių saugumu pertraukų metu"(Jurgelevičiaus citata), tai direktorius ir "numato mokytojo atsakomybę už ugdytinių sveikatą ir saugumą ugdymo proceso metu (Jurgelevičiaus citata). Mokytojui mokoma ne už akademinę, o už astronominę valandą.

2018-09-14 13:09:59 | demosas

Na bet kai vyko streikai, tai buvo kvieciama solidarizuotis ir tikrai streikavo ir tie kurie priklauso profsajungai, ir tie kurie nepriklauso rizikuodami prarasti savo keliu savaiciu darbo uzmokesti. Nes buvo bendras tikslas, nes kitaip, jei 93 proc sakytu - mums nerupi, darykit ka norit, bet jus musu neatstovaujat, tai suvokim, kad nieko nebutu buve net ir tais 2006 ar 2007, kai pavyko iskovoti realiai geresnes salygas. Beda dar ir tame, kad turim net 3 profsajungas ( zinoma, tai jau geriau, negu ta kruva, kur buvo pries 10m., dabar jau kitos susijunge), kurios dar ir tarpusavy nesutaria. Su ministerija derejos 3profsajungos (Navicko, Jurgeleviciaus ir Znuto), 2 sutiko su "etatiniu", 1 nepasirase. Kiekvienam savo marskiniai arciau kuno, o SMM tuo ir naudojas - skaldyk ir valdyk.

2018-09-14 11:52:11 | demosui

Gal kokie 7 proc mokytoju yra profsajungos nariai, taciau profsajunga turi atstovauti visu interesams? Geras. Cia tas pats, kaip nemokamai pieno parduotuveje reikalauti :)))

2018-09-14 11:23:05 | demosas

Stai kur ir buvo prasauta derantis su SMM, kad kiekviena mokykla, kiekvienas vos ne mokytojas indiviadualiai turi sesti, deretis, kalbetis su kruvio skirstytojais. Nores, vienam diferencijuos pagal mok. skaiciu, kitam ne uz taisyma Vienoj mokykloj uz vidaus audita grupes nariams skirs 30val., kitoj 90 val( net visai liberalioj darbo rinkoj atlygis uz ta pati darba nesiskiria 3 kartus! skiriasi procentais ar desimtim procentu, bet ne kartais). SMM dabar ramiai aiskins, kad jie "ne prie ko". KOlektyvo kirsinimas ir itampa uzprogramuoti, negi toks ir turejo buti derybu rezultatas, skaldyk ir valdyk? Manau profsajungos tam ir yra, kad bendrai atstovautu savo nariu, t.y. mokytoju interesams, o ne kad kiekvienas eitu ir deretusi individualiai ar kiekviena mokykla individualiai del kiekvieno atskiro darbo. Na ir taip, anksciau tarifikacija galiodavo visiems metams, nesvarbu, ar atostogos ar ne, dabar labiai tiksliai suskaiciuta, kad pamokos dauginamos is tu 36 ar 37 ar 33 sav (abiturientai mokos trumpiau), ismetant atostogas. todel lyginant su ankstesniu "priesetatiniu"varia ntu salygos pablogejo.

2018-09-14 10:41:38 | Admin

Atnaujinome sistemą, todėl paskutinių dienų komentarai dingo, atsiprašome

2018-09-14 10:21:27 | demosui

Šiaip niekas niekur nedingo. Darbo apmokėjimo sistemoje galima susitarti dėl visko, diferencijuokite viską, ką tik norit, atsižvelgdami į mokinių skaičių, mokinių amžių, dalykus, mokytojų kategorijas ir t.t. Sėskit, tarkitės ir susitarkite. Ir viskas bus gerai. O kas liečia pamokos vertės sumažėjime, klystate. Ji kainuoja tiek pat. Tik skirtumas tas, kad anksčiau per mokinių atostogas gaudavot pinigus už pamokas, kurias nevesdavot. Jei jau visiškai atvirai

2018-09-14 09:42:19 | demosas

Esu puikiai isanalizaves nauja sistema, gal todel ir matau visus pliusus bet tuo paciu ir trukumus, kurie neisigilinus net nepastebimi. Nesiruosiu dejuoti, bet uzmerkti akis kaip idiotui ir aklai tiketi, kad tas suderetas ëtatinis"yra Dievo mana is dangaus irgi nesiruosiu. ""Etatinio"esme , kad pamokos verte bendram ëtato"valandu skaiciui sumazejo lyginant su ankstesniu modeliu, bet galima prisirankioti papildimu darbu i 3 kisene. Alga lieka realiai ta pati, bet SMM gali tvirtinti, kad dabar jau uz viska yra uzmokama. Taip, cia islosia mazu mokyklu, rajonu mokytojai, kurie neturejo niekad daug pamoku, dabar jie gali prisidurt is 3 kisene. Taip pat smagu naujai atejusiems dirbti, nes ju koeficientas ir uzdarbis nebelabai skiriasi nuo seniau dirbanciu, direktorius gali jam duoti 18 pamoku, o likusi valandu skaiciu uzpildyti is 30 kisenes, nes 1m. i ta kisene ieina ir valandos studijoms ir asmeniniam tobulejimui ir jis tures etata vesdamas tik 18 val, o jo kolega dirbantis 30m. tures 24 pamokas, auklejamaja klase, auditus, projektus ir kruva kitu darbu...ir uzdirbs praktiskai ta pati. Ar tai socialiai teisinga? Uz pasiruosima ir darbu taisyma pvz. rasiniu rajono mokyklelej kur klasej 10 vaiku skirs 30+20proc., tuo tarpu Vilniuj kur sedi 30 mokiniu abiturientu 30+10uz taisyma. Anksciau buvo diferenciacija del mokiniun skaiciaus, dabar jos neliko. Tai tik keletas faktu is naujos suderetos ir pasirasytos sistemos,

2018-09-14 07:23:33 | demosui

Gerb., nežinau koks Jūsų vardas, lai būna demosai, mažiau dejuokit. Niekas neturi mažėti, nes pinigai tikrai nemažėja. Pirmiausiai klausimas - ar esate profesinės sąjungos narys, ar paprasčiausiai eilinis "dejuotojas". Jei nors trupučiuką pajudintumėte savo subinę ir labiau pasidomėtumėte kodėl mažėja atlyginimas, pamatytumėte, kad eilinį kartą Jus "durnina" mokyklos direktorius. Ar pas Jus įstaigoje jau yra susiderėta ir pasirašyta darbo apmokėjimo sistema, kurioje viskas aiškiai turi būti numatyta: etato sandara, priedai ir už tas pačias gimnazines klases,už darbą su spec. poreikių turinčiais mokiniais ir t.t. Todėl mažiau liekit tulžį, o pirmiausiai pasigilinkite už ką gaunate algą ir kodėl tiek gaunate.

2018-09-13 17:23:28 | demosas

Ka gi, pabandysiu bent jau savo komentara pakartoti. Gerai, kad LSPS kelia klausima del budejimo per pertraukas, bet kartais atrodo, kad del smulkmenu nebematom esmes. Per medzius misko nebesimato. Profsajungos derejos tiek laiko su SMM, bet atrodo, kad SMM ir vel visus isdure. Visi tikejos, kad pasirasius susitarima pageres mokytoju darbo salygos, bet ivedus sudereta etatini (nezinau, kodel jis apskritai vadinamas etatiniu, nes etata turi gal trecdalis mokytoju, visiems kitiems buves valandinis kruvis perkalkuliuotas i 0,62 ar 0,71 ar 0,83 etato) kai kam atlyginimas ir sumazejo - kalbu apie gimnaziniu klasiu mokytojus, kuriems nuimti priedai uz destyma gimnazinese klasese, grupeje jei yra tik 1 SUP mokinys priedas nebemokamas, nors programa rasyti ir darba individualizuoti vis tiek ir toliau reikia. Is pradziu SMM triubijo, kad ivedus "etatini" algos kils, paskui jau aiskino, kad jis skirtas ne algu kelimui, o apmokejimo tvarkai sureguliuoti, nes kol to nera, pinigai dings, kad ir kiek ju skirsi, dabar jau vel SMM skelbia, kad mokytoju atlyginimai jau pakelti 10 procentu. Po visu tu derybu tarp 2 profsajungu ir SMM ir iskilmingu sutarciu pasirasymu mokytoju padetis nei kiek nepagerejo, bet dabar toks jausmas, kad nebeimam i galva, svarbiausia kreiptis i seima ir sureguliuoti klausima del budejimo pertrauku metu, ar ne? Labai intensyviai dirbam mokytoju labui, o kad visos ilgametes derybos su SMM realiai patyre visiska fiasko ir padetis dar sudetingesne nei pries tai, tai cia smulkmena, apie kuria net ir kalbet neverta

2018-09-13 17:23:21 | demosas

Ka gi, pabandysiu bent jau savo komentara pakartoti. Gerai, kad LSPS kelia klausima del budejimo per pertraukas, bet kartais atrodo, kad del smulkmenu nebematom esmes. Per medzius misko nebesimato. Profsajungos derejos tiek laiko su SMM, bet atrodo, kad SMM ir vel visus isdure. Visi tikejos, kad pasirasius susitarima pageres mokytoju darbo salygos, bet ivedus sudereta etatini (nezinau, kodel jis apskritai vadinamas etatiniu, nes etata turi gal trecdalis mokytoju, visiems kitiems buves valandinis kruvis perkalkuliuotas i 0,62 ar 0,71 ar 0,83 etato) kai kam atlyginimas ir sumazejo - kalbu apie gimnaziniu klasiu mokytojus, kuriems nuimti priedai uz destyma gimnazinese klasese, grupeje jei yra tik 1 SUP mokinys priedas nebemokamas, nors programa rasyti ir darba individualizuoti vis tiek ir toliau reikia. Is pradziu SMM triubijo, kad ivedus "etatini" algos kils, paskui jau aiskino, kad jis skirtas ne algu kelimui, o apmokejimo tvarkai sureguliuoti, nes kol to nera, pinigai dings, kad ir kiek ju skirsi, dabar jau vel SMM skelbia, kad mokytoju atlyginimai jau pakelti 10 procentu. Po visu tu derybu tarp 2 profsajungu ir SMM ir iskilmingu sutarciu pasirasymu mokytoju padetis nei kiek nepagerejo, bet dabar toks jausmas, kad nebeimam i galva, svarbiausia kreiptis i seima ir sureguliuoti klausima del budejimo pertrauku metu, ar ne? Labai intensyviai dirbam mokytoju labui, o kad visos ilgametes derybos su SMM realiai patyre visiska fiasko ir padetis dar sudetingesne nei pries tai, tai cia smulkmena, apie kuria net ir kalbet neverta

2018-09-13 17:04:44 | demosas

Kodėl ištrynėm visus nepatogius komentarus? Liko lygiai 0?

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.